The water-food-energy nexus approach to planning and governance: the case of Konya closed basin
Planlama ve yönetişim süreçlerinde su-gıda-enerji bağı yaklaşımı: Konya kapalı havzası örneği
  1. Tez No: 967835
  2. Yazar: BUSEN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 491
Özet
Nüfus artışı, hızlı kentleşme, iklim değişikliği, kaynak verimliliği ihtiyacı ve değişen arz-talep dinamikleri, su-gıda-enerji (SGE) sektörleri arasında karmaşık bağlantılar yaratmaktadır. Bu zorlukların ele alınması, daha etkili bir planlama-yönetişim için SGE sektörleri arasındaki sinerjilerin güçlendirilmesini ve ödünleşimlerin en aza indirilmesini gerektirmektedir. Bağ yaklaşımının benimsenmesi, SGE sektörlerindeki kaynakların daha tutarlı, koordineli ve sürdürülebilir bir planlama-yönetişimine olanak tanıyan bütünleşik bir çerçeve sunmaktadır. Bu tez, özellikle risklere, kaynak ayak izlerine ve yönetim uygulamalarına dikkat ederek, SGE bağının planlama-yönetişim süreçlerine yerleşmiş ilişkileri incelemektedir. Bu bağlamda, SGE bağ yaklaşımı ulusal düzey (resmi istatistikler), havza düzeyi (anketler) ve bölgesel düzey (derinlemesine görüşmeler) ölçeklerinde hiyerarşik bir analiz süreci ve belgesel analiz yoluyla değerlendirilmektedir. SGE bağının çok ölçekli uygulamasını incelemek için bu çalışma, Türkiye, Konya Kapalı Havzası (KKH) ve Konya-Karaman Bölgesi genelindeki esnek ölçekler arası dinamikleri değerlendirmektedir. Ayrıca, bağ yaklaşımının ülkenin planlama-yönetişim sistemi içinde farklı ölçeklerde nasıl uygulandığını ve işlevselleştirildiğini inceleyerek, çok düzeyli uygulamanın zorlukları ve fırsatları hakkında fikir vermektedir. Bu çok ölçekli değerlendirme, araştırmanın özgün katkılarından birini oluşturmakta ve hem bağ yaklaşımının uyarlanabilirliğini hem de SGE sektörlerinin daha bütünleşik ve etkili planlama-yönetişimini bilgilendirme potansiyelini vurgulamaktadır. Bulgular, planlama-yönetişim süreçlerinde esnek bir paradigma değişimine ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Tezin temel çıktıları arasında, KKH örneğini kullanarak Türkiye için bir rehber görevi görebilecek SGE bağı yaklaşım sisteminin planlama-yönetişim süreçlerine ilişkin politika önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Population growth, rapid urbanization, climate change, the need for resource efficiency, and shifting supply-demand dynamics create complex interconnections across the water-food-energy (WFE) sectors. Addressing these challenges requires strengthening synergies and minimizing trade-offs among the WFE sectors as a basis for more effective planning-governance. Adopting a nexus approach provides an integrated framework that enables more coherent, coordinated and sustainable planning governance of the resources in the WFE sectors. This thesis examines the relationships embedded in the planning-governance processes of the WFE nexus, with particular attention to risks, resources footprints and management practices. In this context, the WFE nexus approach is evaluated through a hierarchical analysis process at the scales of national level (official statistics), basin level (surveys) and regional level (in depth-interviews) as well as documentary analysis. To explore the multi-scalar application of WFE nexus, this study evaluates the flexible inter-scale dynamics across Türkiye, Konya Closed Basin (KCB) and Konya-Karaman Region. It further examines how the nexus approach is applied and operationalized at different scales within the country's planning-governance system, providing insights into the challenges-opportunities of multi-level implementation. This multi-scale evaluation constitutes one of the original contributions of the research, highlighting both the adaptability of the nexus approach and its potential to inform more integrated and effective planning-governance of WFE sectors. The findings reveal the need for a flexible paradigm shift regarding planning-governance processes. The main outcomes of the thesis include policy recommendations regarding the planning-governance processes of the WFE nexus approach system, which can serve as a guide for Türkiye, using the case of the KCB.