Taranmış bozuk görüntülerin kalitelerinin yazılım teknikleri ile arttırılması
Enhancing of damaged images qualities by software techniques
  1. Tez No: 67475
  2. Yazar: AYDIN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Görüntü işleme konusunda önemli bir yere sahip olan alanlardan birisi de görüntü iyileştirmedir. Çeşitli nedenlerle üzerine gürültü eklenmiş, bulanıklaşmış ve kontrast ayan bozulmuş olan görüntüler görsel açıdan fark edilemezler. Haliyle böyle görüntüler içerisindeki resimler ve bu resimlere ilişkin ayrıntılar seçilemez. Bu ve bunun gibi bozucu etkilerin azaltılmasını veya ideal olarak tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak açısından görüntü işleme sistemlerinin temelini oluşturan görüntü iyileştirme teknikleri çok önemlidir. Görüntü iyileştirme teknikleri, görüntünün kontrastını artırma, kontrast ayarını düzeltme, gürültüyü büyük oranda süzme ve bulanıklaşma sonucu kaybolan ayrıntıların önemli oranda elde edilmesini sağlama gibi daha bir çok görüntü kalitesini artırıcı işlemleri yerine getirmede kullanılmaktadır. Ayrıca görüntülerin negatifinin elde edilmesinde de görüntü iyileştirme tekniklerinden faydalanılmaktadır. Bu tezde görüntülerin kontrastım değiştirmek amacıyla; kontrast germe, histogram eşitleme/dengeleme, eşikleme ve negatif görüntüleme işlemleri 256 gri seviyeli gri skala görüntüleri üzerine uygulanmaktadır. Gürültülü görüntülerin gürültülerini süzmek ve bulanık görüntüleri görsel açıdan keskinleştirmek amacıyla uzay ve frekans alanında çeşitli metotlarla sırasıyla alçak ve yüksek geçiren filtreleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca gürültülü bir görüntüdeki gürültü etkisini görüntü ayrıntılarını bozmadan süzmek için medyan filtreleme işlemi yapılmakta ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Image enhancement is the important topic of the image processing. Image enhancement is the processing of images to improve their appearance to human viewers or to enhance other image processing systems' performance. Image enhancement is desirable in a number of contexts. In one important class of problems, an image is enhanced by modifying its contrast and/or dynamic range. If an image with a large dynamic range is recorded on a medium with a small dynamic range, the contrast and therefore the details of the image are reduced, particularly in the very bright and dark regions. In another class of enhancement problems, a degraded image may be enhanced by reducing the degradation. Examples of image degradation are blurring, random background noise, speckle noise and quantization noise. These degradation are effect visual appearance of the images. In this thesis, to change of the contrast and dynamic range of images; contrast stretching, histogram equalization, negative imaging and thresholding are used on the 256 gray-level images. In the other hand, to enhance the image by reducing the degradation effects of the image quality are used filter at spatial and frequency domain. Also, results obtained are compared. vm