Türkiye'deki eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi anabilim dalları yaylı çalgı öğrencilerinin günlük bireysel çalışma yöntemleri
Daily individual practice methods of the students of stringed instruments of education faculties, art education departments, music education main branches in Turkey
  1. Tez No: 145048
  2. Yazar: GAMZE ELİF BÜYÜKKAYIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
'TÜRKİYE'DEKİ EGITIM FAKÜLTELERİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMLERİ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALLARI YAYLI ÇALGI ÖĞRENCİLERİNİN GÜNLÜK BİREYSEL ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ“ (Yüksek Lisans Tezi) Gamze Elif BÜYÜKKAYIKCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI (Ankara 2004) ÖZET Bu araştırma, Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalları yaylı çalgı öğrencilerinin günlük bireysel çalışma yöntemlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, taşıdığı amaç ve bu amaca uygun olarak izlenen yöntem ve toplanan verilerin niteliği açısından durum saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır. Araştırma için konuyla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar taranmış, günlük bireysel çalışmanın yaylı çalgı eğitimindeki yeri ve önemi belirlenmiştir. Ayrıca anket tekniği ile yaylı çalgı öğrencilerinin uyguladıkları günlük bireysel çalışmalarında çalgılarına ne kadar sıklıkta, nerede, ne zaman çalıştıkları ve ne kadar süre ayırdıkları, çalışmalarım etkileyen olumlu ve olumsuz etkenler, çalışmalarının kapsamı, çalışmalarında izledikleri sıra/düzen, çalışmalarında yer verdikleri yaratıcı çalışmalar, çalışırken karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunları çözmede izledikleri yollar tespit edilmiştir.Sonuç olarak öğrencilerin büyük bir çoğunluğu çalgılarına okulda hafta içi öğleden sonra ve akşam saatlerinde çalışmaktadırlar. Öğrencilerin sağlıklarının ve keyiflerinin yerinde olması, ders öğretmeni tarafından iyi güdülenmiş olmaları ve beğendikleri bir eseri çalışıyor olmaları günlük bireysel yaylı çalgı çalışmalarını olumlu; hasta veya rahatsız olmaları, canı sıkkın ve gergin olmaları, morallerinin bozuk olması ve çalışma ortamının uygun olmaması da çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Öğrenciler günlük bireysel yaylı çalgı çalışmalarında ”sağ el-yay alıştırmalarına“, ”sol el-parmak alıştırmalarına“, ”dizi çalışmalarına“, ”etüt ve eser çalışmaya“ yer vermektedirler. Günlük bireysel yaylı çalgı çalışmalarında yaratıcı çalışmalara ”orta derecede“ ve ”az derecede“ yer veren öğrenciler, yaratıcı çalışma olarak günlük bireysel yaylı çalgı çalışmalarında ”farklı bağlar kullanarak çalışma“ya yer vermektedirler. Öğrenciler öğretim materyallerini çalışırken ”yay tekniklerinin kullanımına ilişkin sorunlarla" karşılaşmakta ve bu sorunları kendi kendilerine ve uzman kişilerden yardım alarak çözmeyi tercih etmektedirler. Öğrencilerin çalgılarına çalışırken zamanı etkili ve verimli kullanmada daha çok bilinçlendirilmelerinin ve bu noktada yaylı çalgı eğitimcilerinin de öğrencilere çalgılarına nasıl çalışacağı, bunun nasıl öğrenileceğine ilişkin rehberlik etmelerinin ve öğrencileri çalışmaya daha çok teşvik etmelerinin gerekli olduğu anlaşılmaktadır. Bu tür araştırmaların yalnız çalgı eğitiminde değil, diğer alanlarda da yapılmasında yarar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
m“DAILY INDIVIDUAL PRACTICE METHODS OF THE STUDENTS OF STRINGED INSTRUMENTS OF THE EDUCATION FACULTIES, ART EDUCATION DEPARTMENTS, MUSIC EDUCATION MAIN BRANCHES IN TURKEY”(M.Sc. Thesis) Gamze Elif BÜYÜKKAYIKCI GAZI UNIVERSITY EDUCATION SCIENCES INSTITUTE ART EDUCATION MAIN BRANCH MUSIC TEACHING SCIENCE BRANCH (Ankara 2004) ABSTRACT This study aims to identify the daily individual practice methods of the students of stringed instalments of the Educational Faculties, Art Education Departments, Music Education Main Branches in Turkey. This is a descriptive study for identification of the status, with respect to its objective and the qualification of the method followed and data collected. For the study, sources in Turkey and abroad have been investigated and importance and role of daily individual practice in the education of stringed instruments has been determined. In addition, using a questionnaire technique, the fruquency, place and time of the daily practice of the students, the daily duration they allocate for practicing, the positive and negative factors effecting their practice, the scope of the practices, their priorities and order in practicing, the creative works they use in practicing, the problems they encounter while practising and the means that they use to solve them were identified.IV It was concluded that a great majority of the students practice with their instruments in school within the week, afternoon hours. Being healthy and happy, being well motivated by their instructors, exercising a work that they personally like affect their daily practising positively. On the other hand, being ill or disturbed, being unhappy or stressed, being demoralized and exercising in an unsuitable medium affect their daily practicing negatively. The student cover in their daily individual stringed instruments practices“right hand-bow exercises”,“left hand- finger exercises”,“scale exercises”,“etude and work exercises”. Students, who use“mediocre”or“lesser”creative works in their daily individual stringed instruments practices, cover“practicing with different cords”. As they practice their training materials, the students encounter“problems on using bow-string techniques”, which the prefer solving such problems by themselves or by getting professional help from experts. It has been understood that the students are in need of raising awareness in using time more effectively and efficiently when practicing their instruments, and at this point it becomes necessary that the instructors of stringed instruments should guide the students in how to practice their instruments and how to learn this, and should motivate the students more to practice. It is maintained that such studies are concluded not only in instruments training but also in other areas.