Erektil disfonksiyon hastalarında endotelyal fonksiyonların fotopletismografi tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of endotelial functions with photoplethymography technique in patients with erectile dysfunction
- Tez No: 674762
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Üroloji, Biophysics, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Erektil disfonksiyon (ED) dünya genelinde çok sayıda erkeği ilgilendiren büyük bir sağlık sorunudur. Erektil disfonksiyon etiyolojisinde birçok faktör bulunmakla birlikte çoğu hastada sebep vasküler yetmezliktir. Bu tez çalışmasının amacı erektil disfonksiyon hastalarında ve sağlıklı bir kontrol grubunda endotelyal fonksiyonların fotopletismografi akış aracılı dilatasyon (PPG-FMD) yöntemi ile ölçülmesi ve sonuçların karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmada hasta grubuna yeni erektil disfonksiyon tanısı almış gönüllüler ve kontrol grubuna demografik olarak benzer ED tanısı olmayan gönüllüler dahil edildi. ED tanısı ile çalışmaya dahil/hariç olma kriterlerinin sorgulanması uzman bir üroloji hekimi tarafından yapıldı. Tüm katılımcılara PPG-FMD yöntemi ile endotelyal fonksiyon ölçümü yapıldı. Veriler elektronik ortamda kaydedildi ve istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Hasta grubuna yeni ED tanısı almış 24 erkek (yaş ortalaması 61,3 ± 8,4), kontrol grubuna da ED tanısı olmayan benzer demografik özelliklere sahip 24 erkek gönüllü (yaş ortalaması 57,7 ± 14,0) dahil edildi. Gruplar arasında demografik ölçümler, antropometrik ölçümler, vital bulgular ve kategorik ölçümler bakımından anlamlı bir fark saptanmadı. Endotelyal fonksiyon ölçüm sonuçları hasta grubunda %62,2 ± 36,0, kontrol grubunda ise %95,6 ± 26,4 şeklinde hesaplandı (p=0.001). Sonuç: Yapılan çalışmada ED hastalarında endotelyal fonksiyon değerlerinin kontrol grubundan anlamlı derecede daha düşük olduğu bulundu. ED hastalarında endotelyal fonksiyon ölçümünde PPG-FMD yöntemi ilk defa bu çalışmada kullanıldı. Daha ileri çalışmalar sonucunda, PPG-FMD ile endotelyal fonksiyon ölçümünün klinikte tanı ve tedavi takibi için önemli bir yöntem olarak kullanılma potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Erectile dysfunction is a major health problem that affects many men and their partners around the world. Although the etiology of erectile dysfunction can be found in a very different range, in most patients the cause is vascular insufficiency. The aim of this thesis study is to measure endothelial functions with photoplethysmography flow mediated dilatation (PPG-FMD) method in patients with erectile dysfunction and a healthy control group and to compare the results. Method: In the study, volunteers newly diagnosed with erectile dysfunction were included in the patient group, and demographically similar volunteers were to the control group (without a diagnosis of ED). Questioning the inclusion/exclusion criteria with the diagnosis of ED was made by a urology physician. Then, endothelial function measurement with the PPG-FMD method was applied to all participants. Results were recorded electronically for statistical analysis. Results: The patient group included 24 men newly diagnosed with ED (mean age 61.3 ± 8.4), and the control group included 24 male participants with similar demographic characteristics (mean age 57.7 ± 14.0) without ED diagnosis. There was no significant difference between the groups in terms of demographic measurements, anthropometric measurements, vital signs, and categorical measurements. Endothelial function measurement results were calculated as 62.2 ± 36.0% in the patient group and 95.6 ± 26.4% in the control group (p = 0.001). Conclusion: In the study conducted, it was observed that the endothelial function values in ED patients were significantly lower than the control group. The PPG-FMD method was used to measure endothelial function in ED patients for the first time in the literature. It is thought that it will provide useful information to clinicians after the PPG-FMD protocol is standardized with larger and more comprehensive studies.