Kovanlı-Bağbaşı-Sazaltı yerleşim alanlarının (Karaismailler-Denizli) batısındaki ofiyolotik kayaçlar (Akçamlık ofiyoloti) ile kromit yataklarının jeolojik ve petrografik incelemesi
- Tez No: 67480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET İnceleme alanındaki kayaçlar, otokion ve allokton konumda bulunurlar. Çalışma alanındaki tortul kayaçlarda ayıklanan litolojik birimler yaşlıdan gence doğru şu şekilde ağalanmaktadır: Jura- Elken Kretase yaşlı, kireçtaşlarından oluşan Büyükkaktepe Formasyonu ile bölgedeki Pieyistosen yaşlı, çatanası biriminden oluşan Degnınentepe Formasyonu ;Kuvaterner yaşlı, eski ve yeni aiüvyoman. İnceleme alanındaki Akçamlık Ofryoliti(ofryolitik seri), genellikle harzfourjitler ve daha az olarak da dünü ve tüm bu birimleri kesen çok sayıda dayklardan oluşur. Tektonitleri kesen dayklar, mjwbmiive piroksenit dayidarmdan ofaışur. Ofiyotitik kayaçlar, incelenen alandaki yerlerini olasılıkla Ltttesryen-Oligosen arası bir donemde almıştır. OfiyoHtik kayaçlarda, kromitler genellikle dünü içerisinde yer alır ve bunlar genelde, ofiyolitierin iç yapışma uyumludurlar. Kromit oluşumlarının saptanan doğrultu ve eğim değerleri 242/50, 235/50 olarak saptanmıştır. Merceksel, az çok plakamsı yataklanma gösteren kromit yatakları ; som, bantlı, dissernine, nodular, antinodular, masif yapı ve dokuya sahiptir. Ayrıca kromit kütleleri, kromit dışında spinel ve manyetit, milierit, heazlevoit içerirler. Gang minerali olarak da serpantinleşmiş olivin, ortopfrokses, serpantin, kiorit, az miktarda kalsit ve tremoiitden oluşur. Kromit yataklarında ve çevresinde oluşum zamanlan farklı, mineral parajenezi içeren, fay zonları yer almıştır. Bölgedeki egemen fayların doğrultuları kuzey- güney, kuzeykuzeybatı-güneygüneydogu, kuzeybafe-güneydogu ; eğim yönleri ise genelde kuzeydoğudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in the stııdy area the rockE arc aiKochlonous and aliocütonout. Diflfereat üthoiogical ünite of sedmanieıy series in study aıea foliowed fiıom the okiest öne the youngest aıe giyen beiow: BüyüMruHape fbnnatiop \vfakh is represented by iimestones çalına - Lower Cretaceous age, Değinnentepe fbnnation wfakh is represente by coogkJOJMates (rf*Püo-Quatenıer age and OuaîMuaî^ exhibiîs oîd aad youog alhîyiınu. in the study area tfae Akçambk c^ıioliti (opiıiolitic series) is rejKesent by tectonites coaqx>sed of especialh' hatzburjhe, but a few donite of dikes off these. Dikes cutting the tectonices rock» coosist of diabaz and pyraxenhe. The aettkment of the ophioütic rockE to the cuneni iocaüon took their preseni piace lectonicaliy the iatevai of Lutesian-Oiigosen tnnes. Tbere are a İot of cromiie occmenoes having economic inçortanoe in opinotitic sehesandgeDeraliyindunites. Observatioos and data aıe shovm that chrouüte öre bodies aıe parafiel to the inlemaî structure of the peridotite. Dominance strike and dip chromite öre bodies aıe ıe^)ectxveijr found at 242/50, 235/50. Lens, spmdies and iayers shapped chromite ores have dİMeminated, banded, nodular, antinoduİar and massive Rtfuctute and texture. Chromite bodies oo&tain dnomite, npinel and magnetite, milterit, heaziewodite. Gangue minerais are serpenüoised olivine, ortoproxeii, aeıpertünt, clorfle and less caisit and tremolite. Chromite occurences and its smounding area ntuated in fiııüt zones being occued during the difierenl ages and having mmeral assamblage. Dominance £sult pbces are at N- S,NNW-SSE,NW-SE stnke aud dip.