Farklı azot kaynaklarının biyoplastik içeren toprak üzerindeki etkileri
Effects of different nitrogen sources on soil polluted with bioplastic
- Tez No: 939395
- Danışmanlar: DOÇ. SELNUR UÇAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Plastik kullanımı her geçen artmaktadır. Bu artışa paralel olarak mikroplastik tehlikeside artmaktadır. Petrol türevli plastiklerin alternatifi olarak son yıllarda biyoplastikler kullanılmaktadır. Biyoplastikler toprakta bozunabilmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Biyoplastiklerin daha hızlı bozunması topraktaki mikroragnizmaların daha hızlı çalışmasıyla mümkündür. Toprakta biyoplastiğin bozunması sonucu ortaya çıkan mikroplastiklerin azot kaynakları eklenmiş toprakta etkisini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Azot ve karbon toprak veriminde, bitki gelişiminde önemli iki parametredir. Polilaktik asit (PLA) içerdiği yüksek karbon içeriği sebebiyle karbon kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu amaçla, topraktaki pH, EC, toplam kjeldahl azotu, amonyum azotu ve nitrat azotu, arginin amonifikasyon hızı ve nitrifikasyon potansiyeli değişimi 0., 30., 60., 90., 120. ve 180. günlerde alınan örneklerde incelenmiştir. Bu doğrultuda 150 kgN/da dozunda organik materyal (vermikompost ve arıtma çamuru) uygulanan toprak örnekleri 180 gün 28°C'de karanlıkta inkübe edilmiştir. Yapılan inkübasyon sonucu elde edilen verilere göre azot kaynaklarının eklenmesi ile toprakta EC artarken pH değerlerinin düştüğü, PLA eklenmesinin bu iki parametre üzerinde önemli bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Organik madde eklenmesi toprakta azot proseslerinin hızını arttırırken, PLA eklenmiş topraklarda toplam azotu arttırdığı ve nitrifikasyon ve amonifikasyon süreçlerinde kısa vadede önemli bir etkisi olmadığı, uzun vadede ise hafif bir arttırıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic usage is increasing day by day. In parallel with this increase, the danger of microplastics is also increasing. Bioplastics have been used as an alternative to petroleum-derived plastics in recent years. Bioplastics are preferred because they can degrade in the soil. Faster degradation of bioplastics is possible with faster functioning of microorganisms in the soil. This study was conducted to examine the effect of microplastics resulting from the degradation of bioplastics in the soil on soil to which nitrogen sources were added. Nitrogen and carbon are two important parameters in soil productivity and plant development. Polylactic acid (PLA) is accepted as a carbon source due to its high carbon content. For this purpose, changes in pH, EC, total kjeldahl nitrogen, ammonium nitrogen and nitrate nitrogen, arginine ammonification rate and nitrification potential in the soil were examined in samples taken on days 0, 30, 60, 90, 120 and 180. Accordingly, soil samples to which organic material (vermicompost and sewage sludge) was applied at a dose of 150 kgN/da were incubated in the dark at 28°C for 180 days. According to the data obtained as a result of the incubation, it was concluded that EC in the soil increased with the addition of nitrogen sources, while pH values decreased, and that the addition of PLA did not have a significant effect on these two parameters. It was concluded that while the addition of organic matter increased the speed of nitrogen processes in the soil, it increased total nitrogen in PLA-added soils and did not have a significant effect on nitrification and ammonification processes in the short term, but had a slight enhancing effect in the long term.