Safen ven grefte perkutan koroner girişim yapılan hastalarda başvuru sırasındaki nötrofil / lenfosit oranının kardiyovasküler sonuçları ve mortaliteyi öngördürücü değeri
Predictive value of neutrophil - to - lymphocyte ratio on cardiovascular results and mortality i̇n patients with saphenous vein graft disease who treated with percutaneous coronary intervention
- Tez No: 674839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığının tedavisinde kullanılan girişimsel yöntemler ile hastalığın tedavisinde çok büyük ilerleme sağlanmıştır. Koroner arter by-pass cerrahisi,stabil koroner arter hastalığının tedavisinde kısa ve uzun dönemde mükemmel sonuçlara sahiptir. Ancak, koroner arter by-pass greft cerrahisi (CABG) sonrası 10 yıllık süreçte ven greftlerinin yalnızca %50-60'ı anlamlı aterosklerotik hastalıktan etkilenmemiştir. Safen ven greftlerindeki aterosklerotik süreç, koroner arterler ile karşılaştırıldığında kötü prognoz ile ilişkili bir çok karakteristiğe sahiptir.Tekrar yapılan cerrahi (redo-CABG), ilk yapılan koroner arter by-pass greft cerrahisi ile karşılaştırıldığında daha yüksek operatif mortaliteye sahip olması nedeniyle perkütan koroner girişimle revaskülarizasyon tedavisi redo cerrahiye çarpıcı bir alternatif olmaya başlamıştır.İşlem riskinin yüksek olması ve hasta prognozunun kötü olması sebebi ile safen ven greft hastalığı olanlarda sekonder koruma çok önemlidir.Bu nedenle yüksek riskli hastaların tespit edilmesi gelişebilecek yeni kardiyovaskuler olayların önlenmesi açısından önemlidir. İnflamasyonun miyokardiyal iskemide önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Artmış beyaz küre sayısı kardiyovasküler risk ile ilişkili bulunmuştur. Literatür incelendiğinde artmış nötrofil/lenfosit oranı (NLO)'ın stabil koroner arter hastalığı ve stent restenozu gibi durumlarda gelişebilecek olumsuz kardiyak olaylar için prognostik önemi olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmada safen ven greft hastalığı olan ve perkütan koroner girişim ile revaskülarizasyon sağlanan bireylerde NLO'nun uzun dönem kardiyovasküler sonuçları ve mortaliteyi öngördürücü değerini aydınlatmayı amaçladık. Metod: Çalışmamıza Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Kateter Laboratuarında Ocak 2007 ile Ocak 2014 tarihleri arasında safen ven grefte perkütan koroner girişim (PKG) yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Akut Koroner Sendrom (AKS) kliniği ile başvuran, 85 yaş üzeri olan, koroner anjiografi (KAG) ile CABG arasındaki zaman dilimi 1 aydan kısa olanlar, aktif enfeksiyonu olan, yatışında kalp yetersizliği alevlenmesi olan, aktif malignensi tanısı olan, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar dışlanarak toplamda 98 hasta çalışmaya dahil edildi. Major olumsuz kardiyak olay (MACE) durumuna göre hastalar iki gruba ayrıldı. Her iki grubun PKG öncesi nötrofil/lenfosit oranları belirlenerek MACE ve nötrofil/lenfosit oranları arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Grup değişkenleri (MACE (-), MACE (+)) arasında hastaların ortalama beyaz küre sayıları, ortalama nötrofil değerleri, ortalama lenfosit değerleri açısından istatistiksel anlamda farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Great progress has been made in coronary artery disease treatment by used interventional methods. Coronary artery bypass surgery has excellent results for treating stable CAD both short and long-term. However, 10 years follow-up after CABG has shown that only 50 −60% of vein grafts are not affected by atherosclerotic disease. The atherosclerotic process in saphenous veins has many characteristics related to bad prognosis when it's compared with coronary artery. Because Redo surgery has much more operative mortality compared with the first-time CABG, revascularization with percutaneous coronary procedures has started to be an alternative to redo surgery. Because of the high risk of the operation and bad prognosis in saphenous vein graft disease in those with secondary prevention has significant importance. For this reason, it is important the identification of high-risk patients, in terms of prevention of incident cardiovascular events. Inflammation plays an important role in myocardial ischemia. Elevated White blood cell count has been associated with cardiovascular risk. The literatüre examined increased neutrophil/lymphocyte ratio (NLO) has been shown to prognostic importance in adverse cardiac events, in cases of stable coronary artery disease and stent restenosis. In this research, we purposed to explain the relationship between NLO and long-term cardiovascular outcomes such as mortality, in patients with saphein vein graft disease and revascularization with percutaneous coronary intervention. Method: Between January 2007 and January 2014, 168 patients who underwent percutaneous coronary procedure because of SVG disease is evaluated, retrospectively. Totally 98 patients have been included to research by excluding patients who were admitted with acute coronary syndrome, over the age of 85, time period less than 1 month between coronary angiography and CABG, active infection, exacerbation of heart failure, diagnosed active malignancy, liver and renal failure. The patientS were divided into two groups according to major adverse cardiac events. The relationship between MACE and neutrophil lymphocyte ratio has been analyzed by determining neutrophil lymphocyte ratio in both groups before PCG. Results: There was a statistically significant difference between the groups in term of white blood cells, average neutrophil and lymphocyte values.