Sürdürülebilir sertifikalı turizm yapıları üzerine bir araştırma
A research on sustainable certified tourism buildings
  1. Tez No: 674894
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALIM SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sürdürülebilirlik mimarlık, doğal çevreye karşı duyarlı hareketleri kapsayan, çevresel bozulmalar sonucunda önem kazanmıştır. Yapı sektörü çevresel bozulmalara sebep olan sektörlerin başında gelir. Bu sebeple yeni binaların tasarım ile yapım aşamasında veya mevcut binaların iyileştirme çalışmalarında çevresel veriler göz önünde bulundurulmalıdır. Binaların çevresel etkilerini ölçmek amaçlı sertifika sistemleri oluşturulmuştur. Sertifika sistemleri hem yeşil binaların algılanıp farkındalığını yaratır hem de oluşturduğu sistem sayesinde belirlenen kriterlerin uygulanmasına olanak sağlar. Ülkemiz sürdürülebilir sertifika sistemleri konusunda önemli gelişmeler göstermektedir. Turizm yapılarıyla ilgili sertifikasyonlardan biri olan Çevreye Duyarlı Konaklama (Yeşil Yıldız) Belgesi, uluslararası sürdürülebilir turizm uygulamaları ile aynı doğrultuda bir puanlama sistemi geliştirilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde, nitel araştırma desenlerinden örnek olay deseni kullanılmıştır. Seçilmiş olan örneklem, çevreye duyarlı sürdürülebilir faaliyetler göstermekte olan, bulunduğu ilde ilk Yeşil Yıldız Belgesine sahip olan Konya Dedeman Otel yapısıdır. Görüşme ve yerinde fotoğraflama tekniği kullanılarak çalışma konusu otel yapısının, Yeşil Yıldız Belgesi alma süreci aşamasında uygulanan sürdürülebilir kriterlerin analiz ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin sonunda elde edilen verilerle ülkemizde oluşturulmuş sertifikasyon sistemlerine eleştirel bir yaklaşımda bulunulmuştur. Yeşil Yıldız Belgesinin uluslararası standart düzeyinde değerlendirilecek bir standart olduğu ve ülkemiz koşulları açısından sürdürülebilirlik bağlamında çevreci uygulamalarda başarılı belge olma niteliği taşıdığı tespit edilmiştir. Ancak oluşturduğu kriterlerde mimari konularda uygulamaların yetersizliği tespit edilmiştir. Çevre adına son derece önemli olan bu uygulamaları hazırlayıp kullanıma açan ve denetim haklarına sahip kurum veya kuruluşlar, oluşturulan belgelerin içeriklerinde ''mimari konular'' başlığı altında; sürdürülebilir mimarlık ilkelerini baz alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma ile ülkemiz için yeterli çözümler sunabilecek sertifikasyon sistemleri için, değerlendirme ölçütlerinin geliştirilmesi adına literatüre katkı sağlamak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has gained importance in architecture, sensitive movements towards the natural environment and environmental degradation. The building sector is one of the leading sectors that cause environmental degradation. For this reason, environmental data should be taken into consideration in the design and construction writing of new buildings or in the works of existing buildings. Certificate systems have been established to measure the environmental impact of buildings. Certificate systems both create awareness of green buildings and allow the implementation of the determined criteria thanks to the system it creates. Our country shows significant developments in sustainable certification systems. Environment Friendly Accommodation (Green Star) Certificate, one of the certifications related to tourism structures, has been developed a successful scoring system in line with international sustainable tourism practices. In this master's thesis, a case study pattern, one of the qualitative research designs, was used. The selected sample is the Konya Dedeman Hotel structure, which has the first Green Star Certificate in the province where it is engaged in environmentally sustainable activities. Using the interview and on-site photography technique, the hotel structure, the subject of the study, analyzed and evaluated the sustainable criteria applied during the process of obtaining the Green Star Certificate. With the data obtained at the end of the thesis, a critical approach was taken to the certification systems established in our country. It has been determined that the Green Star Certificate is a standard to be evaluated at the international standard level and is a successful document in environmental practices in terms of sustainability in terms of our country's conditions. However, inadequacy of architectural applications was determined in the criteria it created. Institutions or organizations that prepare and use these applications, which are extremely important for the environment, and have audit rights, under the title of“architectural issues”in the contents of the documents created; It has been concluded that it should be based on sustainable architecture principles. We wanted to contribute to the literature in order to develop evaluation criteria for certification systems that can offer sufficient solutions for our country.