Küresel sürdürülebilir turizm konseyi destinasyon kriterlerinin sürdürülebilir destinasyon yönetiminde uygulanabilirliği: Çıralı örneği
Applicability of global sustainable tourism council destination criteria in sustainable destination management: The case of Çıralı
  1. Tez No: 885069
  2. Yazar: IŞIL DİLMEN DÜZGÜNÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sürdürülebilir turizm konusunda ortak anlayış geliştirmek üzere oluşturulan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC), yayımladığı kriterler ile sürdürülebilir turizm uygulamalarına dair standartlar belirlemiştir. Bu kriterler, bir yandan sertifikasyon için temel teşkil ederken aynı zamanda daha sürdürülebilir olmak isteyen destinasyonlar için de bir rehber olarak görülmektedir. Çalışmaya konu olan Antalya ili Kemer ilçesi sınırlarında yer alan Çıralı destinasyonu hem kırsal hem de kıyı turizmi imkanlarına sahip olmanın da etkisiyle gün geçtikçe turizm açısından gelişmekte ve ziyaretçiler arasında popular hale gelmektedir. Bu durum çalışmasında Destinasyonlar için Küresel Sürdürülebilir Turizm (GSTC-D) Kriterleri; Çıralı destinasyonu için mevcut ikincil kaynakların incelenmesi, paydaş faaliyetlere katılım ve incelemenin yanında Çıralı destinasyonuna yayılmış turistik noktaların gözlemlenmesi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu nitel çalışma bütüncül tek durum desenli durum çalışması olarak tasarlanmış ve çalışma sırasında ikincil kaynaklardan, yazılı metinlerden ve görsel ögelerden faydalanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde durumu betimlemeye yönelik veri sağlamak üzere araştırmacının yaptığı gözlemlerden ve doküman analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları, Çıralı'nın sürdürülebilir turizm sertifikalı destinasyonu olmasına engel hususlar bulunup bulunmadığını belirlemenin yanında doğal ve kültürel kaynakları koruyacak, yerel halk için turizmin faydalarını en üst düzeye çıkaracak ve ziyaretçilere yüksek kaliteli bir deneyim sunacak bir eylem planı için atılması gereken adımları ortaya koyacaktır. Çıralı'nın sürdürülebilir bir turizm destinasyonu olduğunun belgelenmesi yönündeki akredite kuruluşlara yapılacak başvurular öncesinde destinasyonda yerine getirilmesi gerekenleri ortaya koymak isteyenlere rehberlik yapacaktır. Çalışma sonunda yer alan öneriler bölgenin ülkemizin öncü, adı uluslararası düzeyde seslendirilen bir turizm destinasyonunu olmasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The Global Sustainable Tourism Council (GSTC) was established with the objective of developing a common understanding of sustainable tourism. In order to achieve this, the Council has set standards for sustainable tourism practices, which it has published in the form of criteria. These criteria constitute the basis for sustainability certification and also serve as the main principles for destinations that want to be more sustainable. The Çıralı destination, situated within the boundaries of the Kemer district of Antalya province, the subject of the study, is undergoing continual growth in terms of tourism, becoming increasingly popular with visitors. This is due to the availability of both rural and coastal tourism opportunities. In this case study, the Global Sustainable Tourism for Destinations (GSTC-D) Criteria were evaluated by examining existing secondary sources for the Çıralı destination, examining stakeholders, especially public institutions and non-governmental organisations, and observing the touristic spots spread over the Çıralı destination. Secondary sources, written texts and visual elements were utilised in the study. In this study, the document analysis method was employed within the framework of a qualitative research approach, with the content analysis technique, one of the qualitative research data analysis forms, being used to analyse the data. The findings of the study not only determine whether there are any obstacles to Çıralı becoming a Sustainable Tourism Certified Destination, but also reveal the steps to be taken on this path and what needs to be completed before the application. The recommendations at the conclusion of the study will elucidate the region's potential to become a pioneering tourism destination within our country and a tourism destination with an internationally recognised name.