Antalya Körfezinin makroskobik deniz florası üzerine bir araştırma
A Study on the macroscobic marine flora of Antalya gulf
  1. Tez No: 67491
  2. Yazar: İSMAİL İBRAHİM TURNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. OSMAN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Bu araştırma Antalya Körfezi'nde makroskobik deniz florasının ve maksimum biomasın belirlenmesi amacı ile 6 istasyonda (Seki Plajı, İncekum. Side,.Antalya Yat Limanı çevresi, Phaselis, Adrasan Koyu) yürütülmüştür. Çalışma sonunda Antalya Körfezi'nde makroskobik deniz alglerinden Cyanophyta, Chlorophyta, Phaeophyta, Rhodophyta bölümlerine ait sırasıyla 1, 21. 31, 37 olmak üzere 90 takson, deniz fanerogamlarından 3 tür belirlenmiştir. Bu taksonlardan 49 tür Antalya Körfezi; 2 tür (Liagora distenta (Mert). C.Agardh, Polysiphonia kellneri Zanard.) Türkiye Akdeniz sahilleri; 5 tür {Cauîerpa scalpelliformis (C.Braun) C.Agardh, Boîryocladia microphysa (Hauck.) Kylin, Boîryocladia madagascariensis G. Feldmann, Hiîdenbrandtia prototypus Nardo. Jania adherens Lamouroux) Türkiye denizleri için yeni kayıttır. Bazı indikatör alg türleri dikkate alındığında, diğer istasyonlara göre Antalya Yat Limanı çevresinde kirlenmenin başladığı, Adrasan Koyu'nun temiz karekterde olduğu; maksimum biomasın istasyonlara ve mevsimlere göre değiştiği, farklı mevsimlerde alg bölümlerinin farklı oranlarda temsil edildiği, alg vejetasyonunun Doğu Akdeniz'in genel vejetasyonu ile benzerlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Present study was carried out at six stations, namely Seki Beach, İncekum, Side, Antalya Marina, Phaselis and Adrasan Bay to determine the macroscobic marine flora and maximum biomass of the Antalya Gulf. Ninety taxons of macroscobic marine algae belonging to Cyanophyta (1), Chlorophyta (21), Phaeophyta (31), Rhodophyta (37) and three species of seagrass were identified at Antalya Gulf. Among these taxons 49 species were new records to Antalya Gulf, 2 species (Liagora distenta (Mert). C.Agardh, Polysiphonia kettneri Zanard.) for Türkiye Mediterranean coasts, 5 species (Çaulerpa scdipelliformis (C.Braun) C.Agardh, Botryocladia microphysa (Hauck.) Kylin, Botryocladia madagascariensis G. Feldmann, Hildenbrandtia prototypus Nardo, Jania adherens Lamouroux) for Türkiye seas. It can be concluded that water pollution had started at Antalya Gulf especially around Antalya Marina considering the presence of some pollution indicator species with the exception of Adrasan Bay. There were variations in maximum biomass depending on stations and seasons. Algal vegetation resembled the general East Mediterranean vegetation and the algal divisio were represented at altering rates at different seasons.