Barış Pınarı Harekatı sürecinde Anadolu Ajansı'nın Twitter paylaşımları çerçevesinde dezenformasyon
Disinformation within the framework of Twitter shares of Anadolu Agency's in the process of the Peace Spring Operation
  1. Tez No: 674931
  2. Yazar: ALİ ŞEBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Teknolojinin günümüzdeki gelişmişlik seviyesi, bireylerin ve toplumların daha çok habere ve bilgiye daha hızlı ulaşma isteklerini hem artırmakta hem de bu isteği karşılamaktadır. Teknolojik ve toplumsal gelişmelerin etkilediği medya alanında ortaya çıkan ve geleneksel medyaya göre birçok noktada farklılık gösteren yeni medya ve yeni medyanın ürünlerinden biri olarak 2006 yılında hayatımıza girerek her geçen gün daha büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter da bireylerin ve toplumların sürekli artan haber ve bilgi isteklerini en hızlı şekilde karşılayan ya da karşılamaya çalışan sosyal medya platformlarından biri olmuştur. Twitter, çeşitli özelliklerinden dolayı doğru haber ve bilginin yanında yalan ve yanlış haber ve bilgilerin de yayılma alanı olabilmektedir. Doğru haber ve bilginin bireylere ve toplumlara ulaştırılma süreci olan enformasyon ile birlikte yalan ve yanlış haberler de bilinçli ya da bilinçsiz olarak hedef kitleye ulaştırılabilmektedir. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan dezenformasyon kavramı ve benzerleri detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmamızda genel olarak dezenformasyonların Barış Pınarı Harekâtı sırasında terör örgütü yandaşları tarafından özellikle Twitter paylaşımları ile kullanılması ve bu paylaşımlara karşı Anadolu Ajansı'nın çalışmaları çerçeveleme kuramı kapsamında ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde yeni medya ve dezenformasyon başlığı altında yeni medya ve yeni medyanın ürünleri, dezenformasyon ve türevleri ve çalışmamızın kuramsal temelini oluşturan çerçeveleme kuramı detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı'nın öncesi, gerçekleştirilme anı ve sonrasında meydana gelen olaylar detaylı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Anadolu Ajansı'nın tarihsel olarak gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Barış Pınarı Harekâtı sırasında terör örgütü yandaşlarının operasyonun aleyhindeki dezenformasyon çalışmalarının görselleri ile Anadolu Ajansı'nın bu dezenformasyonlara karşı çalışmaları ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda terör örgütü yandaşlarının Barış Pınarı Harekâtı'nın durdurulması için özellikle uluslararası kamuoyunu ve başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere devlet liderlerini Türkiye'ye baskı yapmaları konusunda ikna etmeyi amaçladıkları, ikna çalışmaları için çeşitli dezenformasyonlar oluşturarak Twitter'da yayınladıkları ve bu paylaşımları da belirli çerçeveler kullanarak oluşturdukları görülmüştür. Ayrıca Anadolu Ajansı'nın söz konusu dezenformasyonlara karşı çalışmalar yaptığı ve gerçekleri ortaya çıkardığı, gerçekleri ortaya çıkarırken de belirli çerçeveler kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development level of technology in our present day both increases and meets the desire of individuals and societies to reach more news and information faster. As one of the products of new media, which emerged in the field of media influenced by technological and social developments and differed in many points compared to traditional media, Twitter, entered our lives in 2006 and it has a larger user base, it became one of the social media platforms that meets the ever increasing news and information demands of individuals and communities in the fastest way with every passing day. Due to its various features, Twitter can be the spreading area of lie and wrong news and information besides true news and information. With the advent of informatics procedure, which is the process of delivering information to individuals, can be delivered to the target group as a falsified news or misinformation either consciously or unconsciously. The concept of disinformation, which is the main subject of our study, and the similar studies were also discussed in detail in this study. In our study, the use of disinformation by the supporters of the terrorist organization during the Peace Spring Operation, especially by Twitter posts, and the efforts of Anadolu Agency against these posts were discussed. In the first part of our study, the events that occurred before, during and after the Peace Spring Operation carried out by the Turkish Armed Forces were discussed in detail. In the second part, before the Peace Spring Operation carried out by the Turkish Armed Forces, the realization, the events of the moment and its aftermath were discussed in detail. In the third part, the historical development of the Anatolian Agency was discussed. In the fourth part, during Peace Spring Operation images of disinformation worked by supporters of the terrorist organization against the operation and the work of the Anadolu Agency against this disinformation were discussed. At the end of the study, the supporters of the terrorist organization, especially the international community, to stop the Operation Spring of peace, and it has been seen that they aim to convince state leaders, especially US President Donald Trump, to put pressure on Turkey, to create various disinformation for persuasion, to post them on Twitter, and to create these shares using certain frameworks. In addition to all these, it has been found that Anadolu Agency works against this disinformation and reveals the facts and uses certain frameworks while revealing the facts.