Nesnelerin interneti uygulamalarında güvenlik tehditleri: Kamera tabanlı saldırılar
Security threats in internet of things applications: Camera based attacks
  1. Tez No: 674970
  2. Yazar: MİNE ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesinin getirdiği dijitalleşme ve endüstri 4.0 sayesinde; akıllı telefonlar, akıllı saatler, akıllı televizyonlar, akıllı ev aletleri, IP tabanlı kameralar ve hatta akıllı otomobillerin de dahil olduğu nesnelerin interneti kavramı hızla popülerleşmiştir. Bu kavram ile hayatımıza giren ürün ya da teknolojiler sayesinde yaşam konforu artarken, göz ardı edilmesi giderek zorlaşan güvenlik ve mahremiyet hususları ise dikkatle ele alınması gereken en önemli sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nesnelerin interneti konseptinde yer alan diğer cihazlardan farklı olarak; kurum, kuruluş, konutlarda ve özellikle kritik altyapıların olduğu mekanlarda, uzaktan erişim ve yönetimde yaygın olarak kullanılan IP tabanlı kameralardan kaynaklı veri sızıntılarının neden olacağı gizlilik ihlallerinin daha farklı sonuçlar doğuracağı değerlendirilmektedir. Tez çalışması kapsamında IP tabanlı kameralarda siber güvenliğe yönelik hususlar irdelenmiş, bu konuda yapılan çalışmalar incelenmiş, ayrıca IP tabanlı kameralara yönelik saldırılar gerçekleştirilmiş ve bu saldırılara ilişkin yöntemler ortaya konulmuştur. Sonuçlar analiz edilerek söz konusu cihazlara karşı gerçekleştirilebilecek siber saldırılar karşısında maksimum seviyede korunmak ve IP tabanlı kameraların kullanılabilirliğinin devamını sağlamak amacıyla, tespit edilen açıklık ve tehditlere karşı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of the Internet of Things, including smartphones, smart watches, smart televisions, smart home appliances, IP-based cameras and even smart cars, has rapidly become popular, with the help of digitalization and industry 4.0 brought about by the development of information and communication technologies. While the comfort of life increases thanks to the products or technologies that come into our lives with this concept, security and privacy issues, which are becoming more difficult to ignore, are the most important problems that need to be addressed carefully. It is considered that privacy exposure of data leaks caused by IP-based cameras, which are widely used in remote access and management in institutions, organizations, residences and especially in places with critical infrastructures, unlike other devices in the Internet of Things concept, will have different consequences. As part of the thesis, issues related to cybersecurity in IP-based cameras and studies on this subject were examined, in addition, attacks on IP-based cameras were carried out and methods for these attacks were identified and their results were analyzed and solutions were presented to ensure maximum protection against cyber attacks that can be carried out against these devices and to ensure the continued availability of IP-based cameras.