Aşırı madde kaybı olan kanal tedavili dişlerde endokron ve tam porselen kron restorasyonların etkinliğinin prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of the effectiveness of endocrown and full porcelain crown restorations with excessivly damaged endodontically treated teeth
- Tez No: 674973
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLA ERTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aşırı madde kaybı olan endodontik tedavili dişlerde geleneksel tedavi yaklaşımı post-kor destekli kron restorasyonlarınındır. Yapılmış olan çalışmalar değerlendirildiğinde post'un retansiyon kaybı veya kırılmasının yanı sıra karşılaşabilecek bir diğer komplikasyon ise kök kırıklarıdır. Endokronlar çoğu zaman hiç kök desteği olmadan ve ya çok kısa kök uzantılı olup, adeziv bir şekilde diş dokusuna bağlanan, pulpa odasını içeren bir santral retansiyon kavitesine sahip tam porselen restorasyonlardır. Bu çalışmanın amacı aşırı madde kaybına sahip kanal tedavili dişlerde geleneksel tedaviye alternatif olarak endokron restorasyonlarının başarısının klinik olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Klinik Çalışmalar Etik Kurul onayından sonra, 34 hastada 1. ve 2. Molar dişleri dahil edilmek üzere toplam 40 diş eşit sayıda tam porselen kron ve endokron restorasyonu yapılacak şekilde rastgele olarak 2 gruba ayrıldı: post-kor destekli tam porselen kron, endokron. Restorasyonlar indirekt yöntem kullanarak aynı CAD/CAM cihazında üretildikten sonra, rezin simanla simante edildi. Yapılan değerlendirmede kron restorasyonlarında iki kütlesel kırık ve bir desimantasyon, endokron restorasyonlarında bir kütlesel kırık ve bir desimantasyon olduğu tespit edilmiştir. Bir yıl sonrasında değerlendirilmelerde restorasyon tipleri arasında sağkalım oranı açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Periodontal değerlendirmede cep derinliği, plak indeksi, gingival indeks değerleri restorasyon yapılmadan önceki değerler ile kontrol değerleri istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional treatment approach for severly damaged endodontically treated teeth, is post-core and crown restorations. In literature possible complications for these restorations are reported as retention loss and fracture of post, and root fractures. Endocrowns are restorations that are adhesively bonded to tooth tissue without root support and has a central retention cavity including pulp chamber. The purpose of this study is to evaluate the success of endocrown restorations in endodontically treated teeth with clinical study. For this purpose, following the approval of Hacettepe University Clinical Studies Ethics Committe, 40 teeth in 34 participant who required a crown and endocrown(restoration) for first and/or second molar randomly assigned to 2 groups: post core supported full porcelain crown and endocrown. After the restorations in each group have been produced in the same CAD/CAM device following same indirect method, they were cemented with resin cement. In the evaluation, it was determined that there are two mass fractured and one desimantation in the crown restorations, one mass fractured and one desimantation in the endocrown restorations. No significant difference was found between the restoration types in terms of survival rates after one year. The values of periodontal pockets, plaque index, ginigval index, were measured before the restoration treatment and in final control appointments and the data were statistically compared.