Kolelitiazisli hastaların beslenme durumu ve akdeniz diyetine uyumun değerlendirilmesi
Nutritional status of patients with cholelithiasis and evaluation of their compliance to mediterranean diet
  1. Tez No: 674981
  2. Yazar: AYŞE SENA BİNÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, kolelitiazis (safra kesesi taşı) tanısı alan bireylerin beslenme durumları ve Akdeniz diyet uyumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 50 kolelitiazis tanılı vaka ve 50 sağlıklı kontrol olmak üzere 18-65 yaş 100 birey dahil edilmiştir. Beslenme durumları besin tüketim sıklık ve İçecek Tüketim (BEVQ-15) anketleriyle sorgulanırken; Akdeniz diyet uyumları Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the nutritional status and Mediterranean diet compliance of individuals diagnosed with cholelithiasis. 100 individuals participated in this study, ages between 18-65, 50 cases with cholelithiasis and 50 were healthy. Mediterranean diet compliance was evaluated with the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS).