Sarıidris (Isparta) ve Belceğiz (Isparta) arasında kalan bölgenin jeolojisi
The Geology between Sarıidris (Isparta) and Belceğiz area
  1. Tez No: 67502
  2. Yazar: RIZA ÖZGÜR TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışma sahasında Beyşehir-Hoyran naplarına ait Göçen tektonik dilimi ve Arızlı Melanjı; göreli otokton birimler Sarıidris istifi olmak üzere başlıca üç birlik ayırtlanmıştır. Beyşehir-Hoyran naplarına ait Göçen tektonik dilimi. Üst Triyas-Üst Kretase zaman aralığında çökelmiş kaya topluluklarından oluşur. Peridotit ve onun kıta kenarına yerleşmesi esnasında oluşmuş Arızh melanjı, tektonik bir melanjdır ve ilksel konumda Göçen dilimi üzerinde tektoniktir. Sarıidris istifi ise çalışma sahasında Üst Triyas-Üst Kretase zaman aralığında çökelmiş kaya topluluklarından oluşur ve alttan üste doğru Yayladere ve Bağcık formasyonları olmak üzere iki formasyona ayrılır. Napların Orta Eosen' de göreli otokton üzerinde hareket etmesi sonucu, göreli otokton istif kendi içerisinde KB-GD istikametinde hareket etmiş ve Sarıidris istifi üzerine yürütmüştür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Three tectonic associations have been distinguished in the study area. These are: the Göçen tectonic slice of the Beyşehir-Hoyran nappes and the Anzh Melange; relatively autochthonous units and Saridris succession. The Göçen tectonic slice of the Beyşehir-Hoyran nappes compires the rock units deposited in the Late Triassic-Late Cretaceous period. The Anzh melange having a primary tectonic position over the Göçen slice, formed during the emplocement of peridotites over the continental margin. Relatively autochthonous units of the study area in ascending order are: The Triassic Çayır formation, the Jurassic-Late Cretaceous Anamasdağ formation and the Paleocene -Middle Eocene Kötürnektaş and Gölgeli formations of the Madenli Group. The Sanidris succession is composed of the rock units deposited in the Late Triassic-Late Cretaceous period. These are known as the Yayladere and overlying Bağcık formation. As a result of the nappes advancing over the relatively autochthonous units in the Middle Eocene, the autochthonous succession also moved in itself and advanced over the Sanidris succession.