Silisyum dioksit ve bazı endofit bakterilerin fasulyede adi yaprak yanıklığı hastalığına (Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli) ve bitki gelişimi üzerine etkileri
Effects of endophyte bacteria and silicate on common bacterial blight (Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli) disease in common bean
- Tez No: 675020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKKÖPRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; silisyum dioksid (SiO2) ve bazı endofit bakterilerin (EB) tekli ve ikili inokulasyonlarının fasulyede Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli'nin (Xap) neden olduğu adi yaprak yanıklığına ve bitki gelişimine etkilerinin belirlenmesidir. Önceki çalışmalar ile farklı bakteriyel patojenlere karşı etkinliği belirlenip, bazı özellikleri tespit edilmiş 5 EB çalışmada kullanılmıştır. Torf ve perlit (1/1) karışımından oluşan yetiştirme ortamında iklim odası koşullarındaki (14 saat aydınlık, 25±2 ̊C) bitkilerin yapraklarına patojen pülverize edilerek, EB bakteriler ise bitkilere kök boğazından içirme yöntemiyle uygulanmıştır. Yapılan ön in vivo çalışmalar ile hastalık kontrolü ve bitki gelişim parametrelerine göre en başarılı EB seçilmiştir. Ayrıca SiO2'in farklı uygulama şekli ve dozlarının hastalık şiddeti ve bitki gelişimine olan etkilerine göre en uygun olanları belirlenmiştir. İçirme yöntemi ile uygulanan 30 mM SiO2'in %41 düzeyinde hastalığı kontrol ettiği belirlenmiştir. En başarılı EB izolatı V30G2'nin hastalık gelişimini teksel olarak %41 düzeyinde baskılayabildiği gözlenmiştir. SiO2 ve V30G2 (Pseudomonas caspiana) izolatının birlikte kullanımının hastalık gelişimini %52 oranında baskıladığı ve bitki gelişimine pozitif etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca klorofil içeriğini önemli düzeyde arttırarak, bitki biyomasına pozitif katkılarda bulunduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak uygun kombinasyonlar ile EB ve SiO2'un birlikte kullanımının hastalık kontrolüne ve bitki gelişimine pozitif katkısı olabileceği belirlenmiştir. Bu yolla biyolojk savaşımın etkinliğinin arttırılarak pestisit ve sentetik gübre girdisinin azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the effects of Silicon dioxide (SiO2) and Endophyte Bacteria (EB) single and both of them application on Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Xap) and on plant growth. Five EBs, whose effectiveness against different bacterial pathogens and some properties were determined in previous studies, were used the study. The mixture of peat and perlite (1/1) was used as the growing medium. Xap and EB were applied by pulverization and drenching method, respectively, in the climate chamber conditions (14 hours of light, 25±2 ̊C). The most successful EB isolate was selected according to disease control and plant growth parameters with the preliminary in vivo studies. In addition, the appropriate dose and application method of SiO2 were determined by its effects on disease and plant growth. It was determined that 30mM SiO2 dose and root drenching method controlled the disease at the level of 41%. Furthermore, it was observed that the most successful EB isolate, V30G2, was able to suppress disease development by a singly application at the rate of 42%. Also, both applications have positive effects on plant growth. The combined use of SiO2 and V30G2 isolate suppressed the development of the disease by 52%. In addition, the combination significantly increased the total chlorophyll content and making positive contributions to the plant biomass. As a result, appropriate combinations of EB and SiO2 together can contribute positively to disease control and plant growth. In this way, it is thought that the efficiency of biological control of plant disease can be increased, and the input of pesticides and synthetic fertilizers can be reduced.