Büyükşehir belediyelerinde etkinlik sorunu: İstanbul ve Bursa illeri örneği
The problem of effectiveness in metropolitan municipalities: The case of İstanbul and Bursa cities
- Tez No: 675044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ALTINGÖZ ZARPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizde 1980 yılından sonra yaşanan önemli değişikliklerle beraber büyük yerleşim yerlerinde özel yönetim biçimleri getirilmiştir. 1984 yılında çıkarılan KHK ile beraber İstanbul, Ankara ve Bursa şehirleri Büyükşehir belediyeleri olmuştur. 1984 yılından günümüze kadar Büyükşehir belediyeleri sayısı 30'u bulmuştur. Yaşanan göç, nüfus artışı ve farklı sorunlarla beraber Büyükşehir Belediyeleri kaynakların etkin olarak kullanılmasında sorunlar yaşamaktadır. Sorunların çözülmesi açısından çıkarılan kanunlarla mali ve idari yapı desteklenmeye çalışılmıştır. Büyükşehir Belediyeleri ülkemizin dörtte üçünü yönetmektedir. İdari ve mali özerkliğe sahip olan Büyükşehir Belediyeleri yönetsel açıdan finansman kaynaklarını etkin ve verimli kullanmalıdır. Çalışmamızda İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinin 2016 ve 2018 yılları arasında gelir ve gider bütçeleri kullanılarak fonksiyonel etkinlikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Special administrative formations have been introduced in large settlement fields with the important changes in our country after 1980. By the Decree Law issued in 1984, the cities of Istanbul, Ankara and Bursa became Metropolitan Municipalities. The number of metropolitan municipalities has reached 30 since 1984. Together with the immigration, population growth and different problems, metropolitan municipalities have problems in the effective usage of resources. The financial and administrative structure has been tried to be supported with the laws enacted in terms of solving the problems.Metropolitan municipalities manage three quarters of our country. Metropolitan municipalities,which have administrative and financial autonomy, should use their financial resources effectively and efficiently in terms of administration. In our study ,the efficiency of Istanbul and Bursa Metropolitan Cities between 2016 and 2018 has been evaluated using income and expenditure budgets .