Sadrazam Ferhad Paşa'nın hayatı (Ö.1595)
The life of Grand Vizier Ferhad Pasha (Ö.1595)
  1. Tez No: 675190
  2. Yazar: MUHAMMED HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ferhad Paşa aslen Arnavud asıllı olup, devşirildikten sonra Enderun'a alınmış ve ilk olarak saray mutfağında çaşnigirlik vazifesi görmüştür. Akabinde müteferrikalık görevinde bulunan Ferhad Paşa, Kanuni Sultan Süleyman'ın son dönemlerinde kapıcıbaşı olarak saraydan çıkmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferi olan Zigetvar Seferi'ne katılan Ferhad Paşa, sefer esnasında vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın na'şını İstanbul'a getiren kafilenin içinde yer almıştır. Akabinde Mir-i Ahurluk ve yeniçeri ağalığı görevlerinde bulunan Ferhad Paşa, III. Mehmed'in sünnet töreni esnasında zuhur eden sipahiler ile yeniçeriler arasındaki hadise sebebiyle yeniçeri ağalığından azledilmiştir. Azledilmesinden kısa bir süre sonra Rumeli Beylerbeyliğine tayin edilen Ferhad Paşa vezirlik rütbesi ile şark serdarlığına tayin edilmiştir. 1582- 1595 seneleri arasında 2 defa serdarlık vazifesinde bulunan Ferhad Paşa 1595 tarihinde Safevi şehzadesini rehin olarak İstanbul'a getirmiş ve Safeviler ile yaptığı İstanbul Anlaşması ile Osmanlı Devleti'nin doğuda en geniş sınırlara ulaşmasını sağlamıştır. Süre gelen zaman çerçevesi içerisinde 2 defa sadrazamlık makamına erişen Ferhad Paşa, rakibi olan Sinan Paşa ve onun yandaşları ile giriştiği siyasi iktidar mücadelesi neticesinde sadrazamlıktan azledilerek idam edilmiştir. Ferhad Paşa'nın hayatı eksenli çalışma, paşalar arasındaki iktidar mücadelesinin Osmanlı Devleti'ni değişime götüren etkenlerden olarak görülmüş ve çalışma Osmanlı Devleti'nin değişim dönüşüm süreci ile alakalı tarih alanına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ferhad Pasha was originally from Arnavud, he was taken to Enderun after being recruited and first served as a messenger in the palace kitchen. Subsequently, Ferhad Pasha, who was in charge of misguidance, left the palace as the captain of the last period of Suleiman the Magnificent. Ferhad Pasha, who participated in the Zigetvar Campaign, the last expedition of Suleiman the Magnificent, took part in the convoy that brought the death of Suleiman the Magnificent to Istanbul. Subsequently, Ferhad Pasha, who served as a lord and janissary lord, III. Due to the incident between the sipahis and janissaries who appeared during the circumcision ceremony of Mehmed, he was dismissed from the janissary agha. Shortly after his dismissal, Ferhad Pasha, who was appointed as the Governor of Rumeli, was appointed as the oriental serdarship with the rank of vizier. Ferhad Pasha, who served as a serdarship twice between 1582 and 1595, brought the Safavid prince to a hostage in 1595 and ensured the Ottoman Empire to reach Istanbul as the widest borders in the east with the Istanbul Agreement with the Safavids. Ferhad Pasha, who reached the post of grand vizier twice within the time frame, was dismissed from his post as a result of the political power struggle he had with his rival Sinan Pasha and his followers. The life-oriented work of Ferhad Pasha was seen as one of the factors that led the Ottoman State to change in the power struggle between the pashas, and the study contributed to the historical field related to the transformation process of the Ottoman State.