Serdar Ferhad Paşa'nın hayatı; askeri ve siyasi faaliyetleri (1566-1595)
The life of Serdar Ferhad Pasha; military and political activities (1566-1595)
  1. Tez No: 724682
  2. Yazar: DOĞUKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KAYA OCAKAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada on altıncı yüzyılın ikinci yarısında sırasıyla çaşnigir, kapıcıbaşı, mirahur, yeniçeri ağalığı, rumeli beylerbeyliği, serdarlık ve sadrazamlık gibi önemli görevlerde bulunmuş Serdar Ferhad Paşa'nın hayatı; askeri ve siyasi faaliyetleri bağlamında incelenecektir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri, siyasi ve ekonomik yapısında ciddi dönüşümleri içeren bu dönemin sonucunda ortaya çıkan yeni güç odakları analiz edilecektir. Özellikle sarayın ve hanedanın devlet işlerinin merkezinde konumlandığı bu periyotta Ferhad Paşa'nın ve sistemin diğer aktörlerinin birbirleri ile mücadeleleri göz önüne alınacaktır. Böylece Serdar Ferhad Paşa'nın hayatı, siyasi ve askeri bir aktör olarak dönemsel bağlamında incelenecektir. Sonuçta Osmanlı İmparatorluğu açısından dönemin bütüncül bir panoraması da oluşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
On the second half of sixteen century, the life of Ferhad Pasha who held important positions like taster of the palace kitchen, gate chef, chef supervisor of the sultan's stables, janissary agha, governor of rumeli, commandar in chief and grand vizier respectively will be examined in the context of military and political activities in this study. Especially, the new power elites which emerged in this period will be analyzed by resulted serious transformations in the military, political and economic structure of the Ottoman Empire. Notedly, palace and dynasty are located where center of the state affairs in this period, the struggles of Ferhad Pasha and other political actors will be taken into account. Thus, Ferhad Pasha's life will be examined in the context of the period as a political and military actor. As a result, a holistic panorama of the period in terms of Ottoman Empire will be tried to be created.