İzmir kent merkezindeki trafik yönetimi uygulamalarının başarımlarının irdelenmesi
Investigating the performance of traffic management applications in İzmir city center
  1. Tez No: 675214
  2. Yazar: ALPASLAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA PELİN ÇALIŞKANELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nüfus artışından kaynaklı toplu taşıma ve araç sahipliğinde meydana gelen artış, kentiçi yolları kapasitesinin üstünde hizmet vermeye zorlayarak trafik sorunlarına yol açmaktadır. Trafik sorunlarını gidermek için çeşitli düzenlemelere gidilmektedir. Bu düzenlemelerin başlıcaları; kavşak yönetim sisteminin değiştirilmesi, hız yönetimi, akıllı ulaşım sistemi uygulamaları ve çift yön-tek yön dönüşümleridir. Özellikle kent içi yollarda farklı yönlerden gelen akımlar en çok kavşaklarda kesintiye uğramakta, kavşakları kapasitesinin üstünde hizmet vermeye zorlamakta ve böylece tıkanmalara neden olmaktadır. Kavşaklardaki tıkanmalar da gecikme, zaman kaybı ve yakıt tüketim artışı gibi olumsuzluklara sebep olmaktadır. Trafikte yaşanan bu problemlerin psikolojik, ekonomik ve çevresel zararlarının giderilmesi için çeşitli çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. Geometrik değişiklikler için yeterli alan bulunmayan kavşaklarda en etkin ve ekonomik çözüm kavşak sinyalizasyonudur. Bazı yolların tek yön ya da çift yön olarak yönetilmesi de başka bir çözüm yöntemidir. Bu çalışmada; İzmir İli kent merkezinde bulunan, 2017 yılında çift yönden tek yön sisteme dönüştürülen Fevzi Paşa ve Gazi Bulvarları incelenmiştir. Dönüşümden önceki trafik verileri İzmir Ulaşım Ana Planı Çalışmalarından faydalanılarak, sonraki veriler ise yerinde yapılan gözlemlerle elde edilmiştir. Gözlem yapılan bulvarlar üzerinde bulunan sinyalize kavşakların, performansları bulvarların tek yön ve çift yön olarak işletildiği süreç ayrı ayrı göz önüne alınarak Sidra Intersection Programı ile incelenmiştir. İncelemelerde tek yön ve çift yön işletme koşulları için kavşaklarda oluşan gecikme, kuyruk uzunluğu, devre süreleri, yakıt tüketimi ve salım değerleri karşılaştırılmıştır. Kavşaklarda performans başarımlarının sağlanması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The population growth caused an increase in public transport and vehicle ownership. This leads urban roads to provide services that exceed their capacity and causes traffic problems. Various regulations are made to address traffic problems. The prior regulations are; altering the intersection management system, rearrangement of speed management, intelligent transportation system applications, two-way and one-way street conversions. Especially on urban roads, traffic flows from different directions are most often interrupted at intersections. This forces intersections to serve beyond their capacity and causes congestions. Congestion causes delays, time losses, and problems such as an increase in fuel consumption. Various solutions have been developed to eliminate the psychological, economic, and environmental issues caused by these problems in traffic. Intersection signaling is the most effective and economical solution for the intersections where there is not enough area to remodel geometry. Managing some streets as two-way or one-way street is another solution as well. In this study, Fevzi Paşa and Gazi Boulevards were observed, which is located in the city center of Izmir and converted to one-way from two-way system in 2017. The traffic data before the conversion were received from the Izmir Transportation Planning Studies and the data after the conversion was obtained through on-site observations. Performance of signalized intersections located in observed boulevards analyzed separately as two-way and one-way streets using the Sidra Intersection Program. Observations of two-way and one-way streets were compared according to delay, queue length, circuit times, fuel consumption, and emission values. Suggestions have been provided to ensure performance achievements at intersections.