Ozon tedavisinin, sıçanlarda deneysel olarak oluşturulmuş kalvarial defektlerin onarımı üzerine lokal etkilerinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
The histopathologic evaluation of local effects of ozone therapy on the healing of experimental calvarial defects of rats
- Tez No: 675234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ KARSLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide kemik grefti uygulanan bölge üzerindeki mukozanın primer olarak kapatılamaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Çalışmamız, oral ve maksillofasiyal cerrahide otojen greft kullanılarak ogmentasyon yapılması planlanan alanın primer kapatılamadığı durumlarda yara bölgesini kapatabilmek amacıyla serbest doku flebi kullanıldığında, sert ve yumuşak doku iyileşmesi üzerine ozonun olumlu veya olumsuz etkilerini değerlendiren deneysel ilk çalışmadır. Çalışmamızda 24 adet Wistar cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 2 kontrol ve 2 ozon grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Tüm sıçanlara aynı cerrahi işlem uygulanmıştır. Kontrol gruplarına cerrahi sonrası farklı bir işlem yapılmazken, ozon gruplarına işlem sonrası 2 hafta süreyle haftada 3 gün 2 dakika süreyle topikal ozon uygulaması yapılmıştır. Kontrol ve ozon gruplarından birer grup 14. günde, diğer gruplar ise 28. günde sakrifiye edilmiştir. Alınan yumuşak ve sert doku örneklerine histopatolojik inceleme yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Histopatolojik değerlendirmelerin ve istatistiksel analizlerin sonucunda 14.
Özet (Çeviri)
In oral and maxillofacial surgery, the fact that the primary healing of the mucosa not to be formed on the bone graft area may emerge as an important problem. Our study is the first experimental study in oral and maxillofacial surgery to evaluate the positive or negative effects of ozone on hard and soft tissue healing when a free tissue flap is used to close the wound area in cases of lack of primary closure over autogenous grafted areas. In our study, 24 male Wistar rats were used. Rats were divided into 4 groups as 2 control and 2 ozone groups. The same surgical procedure was applied to all rats. While no different procedure was applied to the control groups after the surgery, the ozone groups were involved in topical ozone application. The ozone application was lasted 2 minutes on 3 days of a week (leaving a one day gap) including 2 weeks period after the surgery. The sacrification was performed on the 14th day to two groups one from each the control and ozone groups and on the 28th day for the remaining. All the soft and hard tissue samples were histopathologically examined. Differences between groups were evaluated by statistical analysis. After the histopathological evaluations, and statistical analysis in 14th day, it was seen that the bone healing was better in the Ozone group compared to the Control group, and the differences were statistically significant.