Muhasebe bilgi sisteminin; işletme kararlarına, işletme yönetiminin etkinliğine ve muhasebe çalışanlarının performansına etkisi
Accounting information system; effect of business administration to effectiveness and accounting employees
  1. Tez No: 675235
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Muhasebe bilgi sistemi; yönetim, finansman, pazarlama gibi birçok bilgi sistemlerinden derlediği bilgiler sayesinde işletme bölümlerinde denetimi ve kontrolü sağlayabilmektedir. Karar vericiler, işletmelere özgün olarak muhasebe bilgi sisteminden yararlanarak daha sağlıklı karar verebilmektirler. İşletmelerde meydana gelen finansal nitelikteki verileri anlamı kılan, ayrıca fayda maliyet analizine olanak sağlayan da muhasebe bilgi sistemidir. Bilgi sistemleri kapsamında işletme yönetimi açısından biri muhasebe bilgi sistemleri olmaktadır. Muhasebe bilgi sistemleri, işletmelerin etkinliğinin ve verimliliğinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeler, sürekliliği sağlamayı ve kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Muhasebe bilgi sistemlerinin temeli; işletmelerde bölümler arasında koordinasyonu sağlayarak toplanan bilgileri de işletmede bulunan birimler ile ortak bir yapıda kullanmaktadırlar. İşletmelerin amaçlarını gerçekleştirebilmeleri amacı ile içinde bulunulan rekabet şartlarına en iyi şekilde uyum sağlayabilmesi gerekmektedir. Yoğun rekabet ortamında üretilen bilgilerin önemini anlayarak bilgi sistemlerini ve teknolojilerini kullanabilen işletmeler daha da başarılı olabilmektedir. Güvenilir, zamanlı ve doğru bir şekilde bilgileri kullanabilen işletmeler, rekabet üstünlüğü sağlama açısından daha başarılı olmaktadırlar. Bu araştırmanın evrenini İstanbul genelinde faaliyet gösteren 1067 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir oluşturmuştur. Belge Sistemi ile Raporlama Sistemi arasındaki ilişki için yapılan korelasyon analizi sonucunda; İşletme yönetimine getirdiği yenilikler ile yönetsel kararların etkinliğine katkısı arasında pozitif yönlü yüksek düzey ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting information system; Thanks to the information gathered from many information systems such as management, finance, and marketing, it can provide control and control in business departments. Decision makers are able to make healthier decisions by making use of the accounting information system unique to businesses. The accounting information system makes the financial data generated in businesses meaningful and enables cost-benefit analysis. In terms of business management, one of the information systems is accounting information systems. Accounting information systems play an important role in increasing the efficiency and efficiency of businesses. Businesses aim to ensure continuity and profit. The basis of accounting information systems; They use the information gathered by providing coordination between departments in enterprises, in a common structure with the units in the enterprise. Enterprises should be able to adapt to the competitive conditions in the best way in order to achieve their goals. By understanding the importance of information produced in an intense competitive environment, businesses that can use information systems and technologies can be even more successful. Businesses that can use information reliably, timely and accurately are more successful in terms of providing competitive advantage. The universe of this research was 1067 Independent Accountant and Financial Advisor operating across Istanbul. As a result of the correlation analysis for the relationship between the Document System and Reporting System; It is concluded that there is a high level of positive relationship between the innovations it brings to business management and its contribution to the effectiveness of administrative decisions.