Çeşitli tarımsal ürünlerde elektriksel özelliklerin saptanması. Bir araştırma
A Research on determination electrical properties of different agricultural products
  1. Tez No: 67528
  2. Yazar: ALİ VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Çeşitli Tarımsal Ürünlerde Elektriksel özelliklerin Saptanması Üzerine Bir Araştırma Ali VARDAR Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Bülent EKER 1997, Sayfa 53 Jüri : Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Jüri : Prof.Dr. Bülent EKER (Danışman) Jüri : Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLUBu araştırma, 1997 yılında Gebze'de TÜBİTAK Gıda Bilimi ve Teknolojisi Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; sanayi özelliği taşıyan bazı tarımsal ürünlerin elektriksel iletkenlik değerlerinin saptanması ve elektriksel iletkenliğin ürünün sıcaklığı, kırılma indisi, pH ve brix değerleri karşısındaki değişimlerinin saptanmasıdır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir; Yapılan istatistik analizlerden normal t-testine göre seçilen tarımsal ürünlerden sarı elma ve havucun elektriksel iletkenlik değerinin 0,01 seviyesinde önemli olmadığı, ancak sıcaklık, pH, brix değerlerinin 0,01 seviyesinde önemli olduğu görülmüştür. Bunun dışında denemede kullanılan diğer ürünlerin elektriksel iletkenlik değerlerinin sıcaklık, pH, kırılma indisi ve brix değerleri ile karşılaştırıldığında 0,01 seviyesinde önemli olduğu görülmüştür. Matematiksel yöntemle elde edilen sıcaklık - elektriksel iletkenlik ilişkisine ait değerler ile araştırmada elde edilen sıcaklık - elektriksel iletkenlik ilişkisine ait değerler arasında sarı elma, portakal ve limon dışında bir benzerlik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master's Degree Thesis A Research On Determination Electrical Properties of Different Agricultural Products Ali VARDAR Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Bülent EKER 1997, Page 53 Jury : Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Jury : Prof.Dr. Bülent EKER (Supervisor) Jury : Assoc.Prof. Birol KAYİŞO?LUIV This research was made in TÜBİTAK Food Science and Technology Research Enstitute in Gebze. The aim of this research is determination of electrical conductivity values of some agricultural products that are important for industries and determination of changes on electrical conductivity according to temperature of product, refractive index, pH and values of Brix. The result of this research are the following; According to results of statistics analyses, electrical conductivies of yellow apples and carrots that were used in experiments don't depend on refractive index but depend on level of %1 alfa, pH and Brix values. In addition, it is determined that Electrical conductivities of products except yellow apples and carrots depent on temperature, refractive index, pH, Brix and refractive index on %1 alfa level. With values of temperature and conductivity that obtain from mathematical method ve values of temperature-conductivity that obtain from this, research aren't related one another except yellow apple, orange and lemon.