Hassas ekim makinalarında tohum dağılım düzgünlüğünün elektronik yöntemlerle ölçme teknikleri
Meteringwith electronical methods of seed pattern on row crop planters
- Tez No: 67527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HASSAS EKİM MAKTALARINDA TOHUM DAĞILIM DÜZGÜNLÜĞÜNÜN ELEKTRONİK YÖNTEMLERLE ÖLÇME TEKNİKLERİ Beytullah AYDOGDU Trakya Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Birol KAYİŞOGLU 1997, Sayfa: 36 Jüri: Doç. Dr. Birol KAYİŞOGLU Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Doçr Dr. Bahattin AKDEMİR Bu araştırmada amaç olarak hassas ekim makinalarında tohum ekim aralıklarının elektronik yöntem ile ölçmek suretiyle verilerin bilgisayar ile değerlendirilerek ekim makinasının performansının daha iyi saptanması üzerinde durulmuştur. Ayrıca böyle bir yöntemin kullanılması ile ekim normunun ayarlarındaki tohum kayıplarını önlemek de araştırmanın diğer bir amacıdır.Bu araştırmada, birbiri ardına düşen tohumlan algılayarak sayabilen infraret bir tohum sayıcı geliştirilmiştir. Farklı tohumlar üzerinde yapılan denemeler sonucunda, bu düzeneğin ekim makinası deneylerinde kullanılabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Postgraduate Thesis METERING WITH ELECRONICAL METHODS OF SEED PATTERN ON ROW CROP PLANTERS Beytullah AYDO?DU University of Trakya High Techical School of Çorlu University of Trakya Graduate School of Natural and Applied Science Agricultural Farm Machinery Department Supervisor: Asc.Prof.Dr. Birol KAYİŞOGLU 1997, of pages: 36 Jury: Asc.Prof.Dr. Birol KAYİŞOGLU Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Asc.Prof.Dr. Bahattin AKDEMİR This research, as aim, is about sowing seed spaces in sensitive (sowing machines) sower measuring with electronic method and data is registered in computer and so that performance of sower is fixed. In addition, using this way is also another aim to prevent loss of seed on standart of sowing, in this research.rv In this research, infraret seed counter has been developed which can count the seeds that drops one by one. Trials which was made on kinds different seeds indicate that seed counter can be used drill machine trials.