Türkiye'de diş hekimlerinin endodontik tedavi görmüş dişlerde üst restorasyon tercihlerinin ı̇ncelenmesi
Investigation of the coronal restoration preferred endodontically treated teeth of dentists in Turkey
- Tez No: 675371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Endodontik tedavili dişlerde üst restorasyonun, endodontik tedavinin sonucunu etkileyebileceği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki diş hekimlerinin kök kanal tedavili dişlerde üst restorasyon tercihlerini araştırmaktır. Mevcut çalışmada, veri toplamak için oluşturulan anket 30 soru içermektedir. Anketin birinci bölümünde katılımcıların genel özelliklerine yönelik 7 demografik soru (yaş, cinsiyet, uzmanlık deneyimi, mezun olduğu program, çalıştığı kurum, bilimsel içerikli konge, seminer veya sunuma katılım), ikinci bölümünde ise çoktan seçmeli sorularla diş hekimleri tarafından endodontik tedavili dişlerin üst restorasyon tipi, zamanlaması, tercih edilen materyal ve tedavi protokolünün belirlenmesi amacıyla 15 soru, çeşitli kavite çizimleri aracılığıyla restorasyon tercihlerinin sorgulandığı 8 soruya yer verilmiştir. Anketi yanıtlayan 311 katılımcının büyük çoğunluğu üst restorasyonu kendilerinin yaptığını ve endodontik tedaviden sonra hemen tamamlamayı tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Katılımcı hekimler, en sık kor materyali olarak kompozit rezin, en sık post materyali olarak fiber post kullandıklarını ve adeziv rezin siman ile yapıştırdıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It is a proven fact that the upper restoration of endodontic treated teeth can affect the outcome of endodontic treatment. The purpose of this study, treatment of root canal dentist in Turkey to investigate the top choice in dental restorations. In the current study, the questionnaire created to collect data includes 30 questions. In the first part of the questionnaire, 7 demographic questions about the general characteristics of the participants (age, gender, specialty experience, graduation program, institution, scientific congress, seminar or presentation participation), in the second part, multiple choice questions were asked by dentists to determine the type of upper restoration of endodontically treated teeth. In order to determine the timing, preferred material and treatment protocol, 15 questions and 8 questions questioning restoration preferences through various cavity drawings were included. The majority of the 311 participants who answered the questionnaire stated that they did the upper restoration themselves and preferred to complete it immediately after endodontic treatment. Participating physicians stated that they mostly used composite resin as the post material and fiber post as the post material most frequently and adhered with adhesive resin cement.