COVİD-19 pandemisinin üçüncü basamak sağlık kuruluşu üzerine olan etkileri
The effects of COVID-19 pandemic on A third-line healthcare provider
  1. Tez No: 675370
  2. Yazar: EYYÜP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Pandemiler, vakaların sayısını ve ciddiyetini tahmin etmedeki zorluk, acil aşıların bulunmaması ve talebi karşılamak için yetersiz ilaç ve medikal cihazlar nedeniyle sağlık sistemlerini ciddi şekilde tehdit edebilmektedir. Pandemilerde bazı bölümlere hasta başvurularında azalma görülür iken bazı bölümlere başvurular anormal artış gösterebilmektedir. Araştırmamızda; çeşitli bölümlere başvuru ve yatışlar incelenmiş, ayrıca bu durumun hastanenin mali durumuna etkileri incelenmiştir. MATERYAL VE METOD: Araştırma; retrospektif olarak yürütülmüştür. Pandemi öncesi ve pandemi dönemi kıyaslanarak (1 Mart 2019 – 1 Ocak 2020 ile 1 Mart 2020 – 1 Ocak 2021), Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran hastaların bölümler arası dağılımları ve hastanenin mali tablosu incelenmiştir. Araştırmaya 35 bölüm dahil edilmiş olup, bunların 10 aylık periyodlar halindeki dağılımları değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde MedCalc version 18.11.3 programı kullanılmıştır BULGULAR: Çalışmamız 35 bölüm ve 5 kategori üzerine olmuştur. Poliklinik başvurularında; 2019 yılına göre 2020 yılında %31,76 oranında azalma olmuştur. Servis yatışlarında ise %21,6 oranında azalma tespit edilmiştir. Yoğun bakımlarda önceki yıla göre toplamda %5,74 oranında azalma görülmüştür. Ameliyat sayılarının %22,86 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bölüm bazlı değerlendirmede polikliniklerin tamamında düşüş gözlenirken, servis yatışlarında Enfeksiyon hastalıklarında belirgin bir şekilde artış gözlenmiştir. Hastanenin mali tablosu değerlendirildiğinde, hastane gelirleri arttığı halde hastane giderleri daha fazla olduğundan mali yönden kayıp yaşandığı gözlenmiştir. SONUÇ: COVID-19 pandemisi, hasta başvurularının bölümler arası farklılaşmasına yol açarak hastanelerin normal işleyişini değiştirir iken, COVID-19 hastaları ile birebir ilgilenen bölümlerde yoğunlaşmaya yol açmıştır. ANAHTAR KELİMELER: COVID-19 pandemisi, Poliklinik, Servis, Yoğun bakım, Ameliyat, Mali tablo
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pandemics can seriously threaten health systems due to the difficulty in estimating the number and severity of cases, the lack of emergency vaccines, and insufficient drugs and medical devices to meet demand. In pandemics, there is a decrease in patient applications to some departments, while applications to some departments may increase abnormally. In our research, applications and admissions to various departments were examined, and the effects of this situation on the financial situation of the hospital were examined. MATERIAL AND METHOD:The research was conducted retrospectively. The interagency distribution of patients admitted to Şahinbey Research And Practice Hospital and the financial statement of the hospital were examined before and after the pandemic ( March 1 2019 – January 1 2020 and March 1 2020- January 1 2021) 35 sections were included in the study, and their distribution over 10-month periods was evaluated. MedCalc statistics program was used to evaluate the data. RESULTS: Our study is based on 35 sections and 5 categories. Polyclinic applications have decreased by 31.76% in 2020 compared to 2019. A 21.6% decrease in service hospitalizations was found. A total decrease of 5.74% was observed in intensive care compared to the previous year. It was found that the number of surgeries decreased by 22.86%. A decrease was observed in all outpatient clinics in the department-based assessment, while a significant increase in Infectious Diseases was observed in service hospitalizations. When the financial statement of the hospital was evaluated, it was observed that although the hospital income increased, there was a financial loss because the hospital expenses were more. CONCLUSION: While the COVID-19 pandemic changes the normal functioning of hospitals by leading to Interagency differentiation of patient applications, it has led to a concentration in departments that deal one-on-one with COVID-19 patients. KEYWORDS: COVID-19 pandemic, Polyclinic, Department, Intensive care, Surgery, Financial Statement