4857 Sayılı Kanuna göre fazla çalışma kavramı, şartları ve cayma hakkı
Overwork concept, conditions and right of withdrawal according to Law No. 4857
  1. Tez No: 675408
  2. Yazar: DENİZ OTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET İLHAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma yaşamının getirdiği zorluklar ve ihtiyaçlar, işçinin işyerinde çalışma sürelerinin aşılmasını kaçınılmaz hale getirilmiştir. Dolayısıyla çalışma sürelerinin dışında da işveren, işçisini çalıştırmaya devam etmiştir. Bu durum işçinin fazla çalışma kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada tez konumuz olan“4857 Sayılı Kanunu'na Göre Fazla Çalışma Kavramı, Şartları ve Cayma Hakkı”nın daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle birinci bölümde İş Hukuku anlamında“çalışma”kavramı ele alınmıştır. Daha sonra bu kavrama bağlı olarak sınırları kanunla çizilmiş olan çalışma sürelerini aşan çalışmalar olması halinde söz konusu olan“fazla sürelerle çalışma”ve“fazla çalışma”kavramlarına değinilmiştir. İkinci bölümde fazla çalışmanın türleri ve koşulları ile fazla çalışmanın karşılığı detaylı bir şekilde işlendikten sonra üçüncü bölümde 25 Ağustos 2017 tarihli“İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”bağlamında işçinin onayına ilişkin getirilen yeni düzenleme ve işçinin fazla çalışmaya ilişkin vermiş olduğu onaydan cayma hakkının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The difficulties and needs of working life have made it inevitable for the worker to exceed the working hours in the workplace. Therefore, the employer continued to employ the worker outside the working hours. This situation has revealed the concept of overworking of the worker. In this study, in order to better understand the concept of“Overtime Working According to the Law No. 4857, the Terms and the Right of Withdrawal”, which is our thesis subject, first part the concept of“working”in the sense of Labor Law is discussed. Later, depending on this concept, the concepts of“overworking”and“overworking”were mentioned in case there are studies that exceed the working hours, the limits of which are defined by law. In the second chapter, after the types and conditions of overwork and the provision for overwork are explained in detail, in the third chapter, the new regulation regarding the approval of the worker in the context of the“Regulation on the Amendment of the Regulation on Overtime Work and Working for Overtime”dated 25 August 2017 and The right to withdraw from the approval given was evaluated.