Hybrid detection techniques for skin cancer images
  1. Tez No: 675423
  2. Yazar: HASAN ABED HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
W.H.O'ya göre cilt kanseri, tıp sektöründe en sık görülen insan malignite türlerinden biridir. Deri lezyonu teşhis görevlerine dayalı olarak CNN kullanan deri kanseri tespit sisteminin geliştirilmesi, iyi huylu ve kötü huylu sınıflandırmasına özel önem verilerek devam etmektedir. Meta boyuta olan yüksek eğilimi, hayatta kalma oranlarında ciddi düşüşler ve lezyon görünümündeki hastalar arası yüksek değişkenlikle el ele gitmesi ve ayrıca bir melanomu doğru şekilde teşhis eden doktor / dermatoloğun eğitimine yönelik güçlü bir gereklilik göz önüne alındığında, göz korkutucu bir görev olarak görülmelidir. Bu araştırma tezinin amacı, derin öğrenme ve görüntülemede hibrit tekniklerle deri hastalıklarının tespiti ve segmentasyonu için derin bir öğrenmeyi kullanmaktır. Farklı makalelerin literatür taraması, farklı veri madenciliği modeli mimarileri ile yapılmıştır. Görev için üç özel model oluşturuldu ve hibrit derin öğrenme modellerinin farklı ince ayar seviyelerinde derin öğrenme teknikleri kullanıldı. Yüksek risk altındaki kişileri belirlemek için cilt kanseri hastalıkları taraması tartışma konusu olmuştur. Mevcut tartışmada, önerilen tarama prosedürü, olası ön tarama anketlerini içeren kemik yoğunluğuna dayalıdır. Yeni tahmin modellerinin ve otomatik tanılamanın geliştirilmesi, gelecekte genel tarama programlarına katkıda bulunabilir. Özel derin öğrenme modeli mimarileri, farklı derinlikleri temsil edecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun arkasındaki fikir, artan temsil kapasitesinin cilt kanseri hastaları için sonuçlara ve görselleştirmelere etkisini analiz etmektir. Ek olarak, geleneksel veri madenciliği yaklaşımını temsil etmek için derin öğrenme modelleri oluşturulmuştur. Veri madenciliği bazı cilt hastalıklarında kullanılmış ve örneğin cilt kusurlu bölge yapısının segmentasyonunda ve cilt hastalıklarının teşhisinde iyi sonuçlar üretmiştir. Çalışma ayrıca düşük eğitim hızı ve şeffaflık eksikliği gibi pratik derin öğrenme zorluklarına çözümler bulmaya çalışıyor. İki çeşit cilt dokusu vardır.
Özet (Çeviri)
According to W.H.O, skin cancer is one of the most common types of human malignancy in medical sector. The development of skin cancer detection system using CNN based on skin lesion diagnostic tasks is in hot pursuit, with special attention being given to the classification of benign and malignant. Given its high propensity to meta-size, going hand in hand with severe decreases in survival rates, and the high inter-patient variability in lesion appearance, as well as a strong requirement on the training of the physician/dermatologist properly diagnosing a melanoma can be considered a daunting task. The purpose of this research thesis is to use a deep learning for the detection and segmentation of skin diseases using with hybrid techniques in deep learning and imaging. The literature review of different papers was conducted with different data mining model architectures. Three custom models were created for the task, and deep learning techniques were used with different levels of fine tuning of hybrid deep learning models. Screening for skin cancer diseases to identify people at high risk has been under debate. In current discussion, the suggested screening procedure is bone density based including possible prescreening questionnaires. Development of new prediction models and automated diagnostics could contribute to general screening programs in the future. The custom deep learning model architectures were designed to represent different depths. The idea behind this is to analyze the effect of increasing representational capacity to the results and visualizations for patients of skin cancer. Additionally, deep learning models were created to represent traditional data mining approach. Data mining has been used in some skin diseases, producing good results for example in segmentation of skin defected area structure and diagnosis of skin diseases. The study also attempts to find solutions to practical deep learning challenges such as low training speed and lack of transparency. There are two forms of skin tissue.