Dijital ve konvansiyonel iş akışı ile üretilen modellerdeki implant konumlarının doğruluğunun in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of the accuracy of implant locations in models manufactured with digital and conventional workflow
  1. Tez No: 675452
  2. Yazar: MELİH MERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KILIÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital ve konvansiyonel yöntemler ile üretilen modellerdeki implant konumlarının doğruluklarının incelenmesidir. 11, 24 ve 26 numaralı bölgelere implantlar yerleştirilerek bir referans model oluşturulmuştur. 1 konvansiyonel 3 dijital olmak üzere toplam 4 test grubu oluşturulmuştur. Konvansiyonel grupta açık kaşık ölçü yöntemiyle, 24 ve 26 numaralı implantlar arasında splintleme yapılarak ölçüler alınmıştır (n=10). Ölçü maddesi olarak polivinilsiloksan kullanılmıştır. Ölçülere tip IV alçı dökülerek modeller elde edilmiştir. Dijital gruplarda ölçüler bir ağız içi tarayıcı kullanılarak alınmıştır. Her seferinde referans modele aynı tarama gövdeleri, yönleri aynı olacak şekilde yerleştirilmiş ve belirlenen tarama protokolüne göre taramalar yapılmıştır (n=30). Bu dijital taramalardan 3 farklı 3 boyutlu yazıcı kullanılarak modeller elde edilmiştir. Yazıcılardan biri SLA, diğer ikisi DLP tipi yazıcılardır. Her yazıcıdan 10'ar adet olmak üzere toplamda 30 adet model elde edilmiştir. Referans model, konvansiyonel gruptaki modeller ve dijital gruplardaki modeller bir masaüstü tarayıcı kullanılarak dijitalize dilmiştir. Referans modelin STL dosyası dijital analiz yazılımına aktarılmıştır ve kontrol STL dosyası olarak belirlenmiştir. Tüm test gruplardaki modellerin STL dosyaları, analiz yazılımında kontrol STL dosyası ile eşleştirilmiş ve 3B sapmalar analiz edilmiştir. 3B sapmalar modelin genelinde ve tarama gövdelerinin çevresinde ayrı ayrı analiz edilmiştir. Analiz verileri renk haritası şeklinde ve sayısal olarak elde edilmiştir. Elde edilen RMS (Root Mean Square) değerleri istatistiksel analizde kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Gruplara göre RMS değerlerinin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk Testi ile incelenmiştir. Normal dağılım gösteren veriler Tek Yönlü Varyans Analizi ile normal dağılmayan veriler ise Kruskal Wallis Testi ile değerlendirilmiştir. ANOVA sonucunda çoklu karşılaştırmalar Tukey HSD Testi ile incelenirken, Kruskal Wallis sonucunda çoklu karşılaştırmalarda Dunn Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the accuracy of implant positions in models produced by digital and conventional methods. A reference model was created by placing implants in areas 11, 24 and 26. A total of 4 test groups, 1 conventional and 3 digital, were created. In the conventional group, impressions were taken by splinting between 24 and 26 implants using the open tray impression method. Polyvinylsiloxane was used as impression material, models were obtained using type IV gypsum.In the digital groups, impressions were taken using an intraoral scanner. Each time, the same scan bodies were placed in the reference model with the same orientation and scans were made according to the determined scanning protocol (n=30). Models were obtained from these digital scans using 3 different 3D printers. One of the printers is SLA and the other two are DLP printers. A total of 30 models were obtained, 10 from each printer. The reference model, models in the conventional group and models in the digital groups were digitized using a desktop scanner. The STL file of the reference model was transferred to the digital analysis software and designated as the control STL file. The STL files of the models in all test groups were aligned with the control STL file in the analysis software and 3D deviations were analyzed. 3D deviations were analyzed separately throughout the model and around the scan bodies. Analysis data were obtained in the form of a color map and numerically. The obtained RMS (Root Mean Square) values were used in statistical analysis. Data were analyzed with IBM SPSS V23. The conformity of the RMS values to the normal distribution according to the groups was examined with the Shapiro Wilk Test. Normally distributed data were evaluated with One-Way Analysis of Variance, and data that were not normally distributed were evaluated with the Kruskal Wallis Test. As a result of ANOVA, multiple comparisons were examined with Tukey HSD Test, while Dunn Test was used for multiple comparisons as a result of Kruskal Wallis.