Altı sıralı ileri arpa (Hordeum vulgare l.) hatlarında tane verimi ile malt kalitesini etkileyen unsurlar arasındaki ilişkiler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 67549
  2. Yazar: İZGİ GÜLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. KAYIHAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZ Bu araştırma, altı sıralı ileri arpa hatlarında tane verimi ile malt kalitesini etkileyen unsurların karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama Alanı' nda kurulmuştur. 1993-1994 yetiştirme döneminde Fg generasyonunda 17 ileri hat ve 4 standart materyal olarak kullanılmıştır. 1994-1995 yetiştirme döneminde ise Fg hatlarının dölleri F9 generasyonu, aynı standartlar ile ekilmiştir. Denemelerden elde edilen sonuçlar aşağıdadır: 1993-1994 yetiştirme döneminde Fg generasyonundaki ileri hatlar ve standartlarda incelenen özelliklere ilişkin dekara tane verimi 365.3-529.3 kg/da, bin tane ağırlığı 48.7-56.8 g, hektolitre ağırlığı 58.5-64.4 kg, kavuz oranı 968.9-12.5, nem içeriği % 11.3-15.0, çimlenme hızı %89.3-99.6, çimlenme gücü %97.6-100.0 arasında değişmiştir. 1994-1995 yetiştirme döneminde F9 generasyonunda ise, dekara tane verimi 361.2-578.6 kg/da, bin tane ağırlığı 41.5-54.5 g, hektolitre ağırlığı 59.2-63.6 kg, kavuz oranı %8.4-12.1, nem içeriği % 11.8-15.8, çimlenme hızı % 89.3-99.6, çimlenme gücü %97.6- 100.0, protein oranı %7.6-10.7, özüt oranı %76. 8-80.7 arasında değişme göstermiştir. Fg generasyonundaki hatlarda dekara tane verimi ile bin tane ağırlığı arasında olumsuz (r=-0.254) ve 0.05 düzeyinde önemli ilişki belirlenmiştir. Diğer özellikler ile olan ilişkiler önemsiz bulunmuştur. F9 generasyonundaki hatlarda dekara tane verimi ile kavuz oranı arasında olumsuz (r = -0.354) ve 0.01 düzeyinde, bin tane ağırlığı arasında olumsuz (r=-0.250) ve 0.05 düzeyinde önemli; diğer özellikler arasındaki ilişkiler ise önemsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the research, was aimed the determination of effect criterias on yield and malt quality of suitable six-rowed barley advanced lines. Experiments was conducted in experimental area of department of Field Crops in Agricultural Faculty. In Fg generation was used 17 advanced lines and 4 standart varieties as materials in 1993-1994 growing period. In 1994-1995 growing period, the experment was conducted with Fo, generations which of progenies of lines in Fg generations and the same standarts. The results of obtained from this research was summerezed as fellows. According to obtained results from determineted characters on lines and standarts of Fg generation; yield per decare, thousand kernel weight, testing weight, rate of glume, rate of moisture, energy of germination and ability of germination were changed 365.3-529.3 kg/da, 48.7-56.8 g, 58.5-64.4 kg, %8.9-12.5, % 11.3-15.0, %89.3- 99.6, %97. 6-100.0; respectively yield per decare, thousand kernel weight, testing weight, rate of glume, rate of moisture, energy of germination and ability of germination, rate of protein and rate of malt in F9 generation in 1994-1995 growing period were found between 361.2-578.6 kg/da, 41.5-54.5 g, 59.2-63.6 kg, %8.4-12.1, %11.8- 15.8, %89.3-99.6, %97. 6-100.0, %7.6-10.7 and %76. 8-80.7 respectively. Its was determination negative and significant but (0.05 Level) correlation (r = -0.254) between grain yield and thousand kernel weight in lines of Fg generations. In lines of F9 generation, grain yield gave negative and significant correlations with rate of glume (r=-0.354) at 0.01 level and thousand cernel weight (r =-0.250) at 0.05 level.