İleri kademe arpa (Hordeum vulgare L.) hatlarında verim ve verime etkili bazı karakterlerin incelenmesi
Investigation of yield and some yield components on advanced barley (Hordeum vulgare L.) lines
  1. Tez No: 170239
  2. Yazar: NAMUK ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HÜSEYİN GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLERİ KADEME ARPA (Hordeum vulgare L.) HATLARINDA VERİM VE VERİME ETKİLİ BAZI KARAKTERLERİN İNCELENMESİ Namuk Ergün Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hasan Hüseyin GEÇİT Haymana koşullarında 2003-2004 yetiştirme yılında yürütülen bu araştırmada üstün özellikler taşıyan hatların saptanması ve ıslah programlarında kullanılması için, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü' nün ön verim denemelerinden seçilen bazı arpa {Hordeum vulgare L.) hatlarında verim ve verime etkide bulunan bazı karakterlerin değişim sınırları incelenmiştir. Çalışmada, 58 iki sıralı ve 2 altı sıralı arpa hattı ile birlikte kontrol olarak dördü iki sıralı ve biri altı sıralı olmak üzere beş adet tescilli çeşit kullanılmıştır. Bu araştırma, Augmented deneme deseninde her birinde yirmi parsel bulunan dört blokta yürütülmüştür. En az ve en çok değerlere göre; çıkış süresi 14.75- 17.95 gün, başaklanma gün sayısı 210.6-225.6 gün, m2' de bitki sayısı 199.33-342.80 adet, m2' de başak sayısı 371.62-680.90 adet, m2' de biyolojik verim 473.05-1906.59 g, m2' de tane verimi 266.66-625.34 g, birim alan hasat indeksi % 26.75-59.27, sap uzunluğu 64.53-100.88 cm, başak boyu 4.26-10.59 cm, başakta toplam başakçık sayısı 18.4-59.5 adet, başakta fertil başakçık sayısı 18.0-54.0 adet başakta tane verimi 0.745- 1.720 g ve bin tane ağırlığı 32.89-51.30 g arasında değişim göstermiştir. İncelenen özellikler bakımından kontrol çeşitlerden daha üstün özellik gösteren hatlar Bölge verim denemesinde kullanılmak üzere seçilmiştir. 2005, 57 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Arpa, verim, verim unsurları, Augmented deneme deseni
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis INVESTIGATION OF YIELD AND SOME YIELD COMPONENTS ON ADVANCED BARLEY (Hordeum vulgare L.) LINES Namuk Ergiin Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Scienses Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Hasan Hüseyin GEÇİT In this research, variation range for yield and yield components of some barley lines {Hordeum vulgare L.) selected among preliminary yield trials of Central Research Institute for Field Crops during 2003-2004 cropping season, in order to determine outstanding barley lines and use them in the barley breeding program. Fifty-eight two- rowed and two six-rowed barley lines including five check cultivars (four two-rowed and one six-rowed) have been used as genetic material. This experiment has been conducted under Augmented Experimental Design consisting of four blocks of which every block has twenty plots. According to minimum and maximum values of the lines, there was a great variation for germination period 14.75-17.95 days, heading time 210.6-225.6 days, plant number per m2 199.33-342.80, spike number per m2 371.62- 680.90, biological yield per m2 473.05-1906.59 g, grain yield per m2 266.66-625.34 g, harvest index per unit % 26.75-59.27, stem length 64.53-100.88 cm, spike length 4.26- 10.59 cm, spikelet number per spike 18.4-59.5, fertile spikelet number per spike 18.0- 54.0 grain yield per spike 0.745-1.720 g and 1000 kernel weight 32.89-51.30 g. Considering the investigated traits, some promising lines when compared to check cultivars were selected for regional yield trials. 2005, 57 pages KEY WORDS : Barley, yield, yield components, Augmented experimental design