Türkiye-Almanya ilişkilerinde Suriye meselesi
Syrian issue in Turkey-Germany relations
- Tez No: 675513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAÇİN İDİL ÖZTIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tarihin en eski dönemlerinden beri küresel düzeyde süregelen ekonomik, siyasi ve sosyal karşılıklı bağımlılık günümüzde de olanca varlığıyla hissedilmektedir. Bu karşılıklı bağımlılığın siyasi etkileri, Avrupa ve Orta Doğu gibi çok uluslu bölgelerde daha belirgindir. Yaklaşık on yıl önce başlayan Suriye krizi, bu coğrafyadaki ülkeler arasındaki bağımlılığı göstermesi açısından son derece önemlidir. Bu çalışma Suriye iç savaşı çerçevesinde Türkiye-Almanya ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu konudaki çalışmalara akademik yazında yeterince değinilmediği görülmektedir. Tezde Türk-Alman ilişkileri bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Kıbrıs sorunu, ekonomik ilişkiler, AB adaylık süreci, kültürel farklılıklar gibi pek çok bağımsız değişkenin etkilediği bu ilişkide Suriye krizi, araştırmaya konu olan temel bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda, tez 3 ana bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde Türkiye-Almanya ilişkilerinin tarihsel boyutu ve günümüzü etkileyen temel sorunları işlenmiştir. İkinci bölümde Suriye iç savaşının kökenleri, gelişimi ve uluslararası güçlerin iç savaşa müdahalesi anlatılmıştır. Tezin temelini oluşturan üçüncü bölüm, Suriye meselesi karşısında Türkiye ve Almanya'nın geliştirdiği politikalara ve bu politikaların ikili ilişkilere yaptığı etkiye odaklanmıştır. Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkiler değerlendirilirken ulusal ve uluslararası haber kaynaklarının arşivlerinden, Suriye iç savaşı üzerine yazılmış eserlerden ve Türk dış politikası ile ilgili kitap, makale, tez gibi çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre; Suriye iç savaşının gittikçe daha sorunlu bir hal alması Türk-Alman ilişkilerinin de aynı kaderi paylaşmasına yol açmaktadır. İki ülkenin bu durumda yapması gereken, uluslararası düzlemde birbirlerine ne kadar bağımlı olduklarını hatırlayıp işbirliğine yönelmeleridir. Bu işbirliği, iletişim kanallarının geliştirilmesi ve karşılıklı anlayış, eşitlik ve esneklik ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The economic, political and social interdependence that has been going on at the global level since ancient times of history is still felt today. The political effects of this interdependency are more clear in multinational regions such as Europe and the Middle East. The Syrian crisis, which started roughly ten years ago, is highly important in terms of showing the dependency between countries in this geography. This study was designed to examine developments in Turkey-Germany relations in the framework of the Syrian civil war. It is seen that the studies on this issue are not sufficiently mentioned in the academic literature. For this master thesis, Turkish-German relations were determined as dependent variables. The Syrian crisis which the subject of the study, is handled as the main independent variable in this relationship, which is affected by many independent variables such as the Cyprus problem, economic relations, EU candidacy process, and cultural differences. In this context, the thesis consists of three main chapters. In the first chapter, actual and basic issues of Turkey-Germany relations and historical dimensions of the relations have been covered. In the second part, the origins and development of the civil war and the intervention of international powers in the civil war are explained. The third chapter forms the basis of the thesis, focuses on the policies developed in Germany and Turkey against the Syrian issue and on the impact of these policies have on bilateral relations. To assess the relationship between Turkey and Germany, have been benefited from archives of national and international news sources, works written on the Syrian civil war, and various resources such as books, articles and theses related to Turkish foreign policy. According to the results of the research; getting increasingly more problematic status of the Syrian civil war, leads to the same fate in the German-Turkish relations. The two countries need to do in this situation is that remembering how dependent they are on each other at the international level and turn towards cooperation. This cooperation can be achieved by improving communication channels and mutual understanding, equality and flexibility.