Kuşadasi ve Söke ekoturizm ağı üzerindeki çekirdek köylerde ekoköy hareketliliğinin irdelenmesi
Investigation of ecovillage movements at the core villages of Kusadasi and Söke ecotourism network
- Tez No: 675576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TENDÜ HİLAL GÖKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Günümüzde tüm canlı yaşamlarını tehdit eden çevre sorunlarının çözüme kavuşturulması, kitle turizminin zararlarının giderilmesi ve gelecek neslin sürdürülebilir yaşam alanlarına sahip olması için Eko-köyler en uygun çalışma alanlarıdır. Ülkemizde Eko-köylerin yanı sıra doğal alanlara yapılan ziyaretlerde oluşan talepleri karşılayan çekirdek köyler de bulunmaktadır. Bu çalışmada turizm ve sürdürülebilirlik kavramları açıklanmıştır. Ekoturizm ve eko-köylerin amaçları ile dünyada ve Türkiye de bulunan örnekleri incelenmiş, ekoturizm ve eko-köy arasındaki ilişki ekoturizm rotaları ve çekirdek köyler üzerinde açıklanmıştır. Materyal ve Yöntem: Türkiye'de Eko-köy olma yolunda adımlar atan çekirdek köylerden Güllübahçe, Eski Doğanbey, Caferli, Yaylaköy ve Kirazlı Mahalleleri yerinde incelenmiş, Wheeler (1998)'in ortaya koyduğu 8 planlama ilkesi bağlamında oluşturulan gözlem formları ve bilgi formları ilgili kişiler ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucu uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya konu olan mahallelerin gelişime açık olması, ekoturizm rotası üzerinde bulunması, elverişli arazilere sahip olması, ulaşım ve sosyal aktivitelerin kolay sağlanması, doğal ve kültürel özelliklerinin korunması ortak güçlü yönler iken, yerel mimariden uzaklaşmaları, yenilenebilir enerji kaynağı kullanımının bulunmaması, organik üretimin desteklenmemesi, yörede istihdam sağlanamaması ortak zayıf yönleridir. Sonuç: Belirlenen ekoturizm rotası üzerindeki çekirdek köylerin; kompakt, dengeli arazi kullanımı, araç kullanımı ve kolay erişim, kaynakların akılcı kullanımı, atıkların azaltılması, çevre kirliliğinin önlenmesi, iyi konut ve yaşam çevresi, sağlıklı sosyal ekoloji, sürdürülebilir ekonomi, halk katılımı ve yerel kültür ve toplumsal değerlerin korunması maddeleri çerçevesince potansiyelleri ortaya konmuş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Today eco-villages are the most suitable working areas in order to solve the environmental problems that threaten life of all living creatures, to eliminate the damages of mass tourism and for next generation to have sustainable living areas. In our country beside eco villages, there are also core villages that meet the demands on visits to natural areas. In this study, tourism and sustainability concepts were explained. Goals of ecotourism and eco-villages and their samples in Turkey and in the world were examined, the relationship between ecotourism and ecovillages on ecotourism routes and core villages were explained. Material and Methods: In Turkey, Güllübahçe, Eski Doğanbey, Caferli, Yaylaköy and Kirazlı neighborhoods which are among the core villages that have taken steps towards becoming an eco-village were examined on site. Observation forms and information forms which were created in the context of the 8 planning principles put forward by Wheeler (1998) were applied as a result of interviews with relevant people. The neighborhoods's openness to development which were the being subject to the study. Results: While neighborhoods's which were the subject of the study being openness to the development, being on the ecotourism route, having suitable lands, easy supplying of transportation and social activities and protecting of natural and cultural characteristics is common strenghts, becoming distant from the local architecture, the lack of using of renewable energy resources, the lack of supporting of organic production and lack of employment is common weakness. Conclusion: Potentials of the core villages which are on the determined ecotourism route has been revealed within the framework of compact and balanced land use, vehicle use and easy access, rational use of resources, reduction of waste, prevention of environmental pollution, good housing and living environment, healthy social ecology, sustainable economy, public participation and protection of local culture and social values and also suggestions have been presented.