İn ovo leptin uygulamasının kuluçka performansı ve verim özellikleri üzerine etkilerinin meta analizi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of the effects of in ovo leptin applications on hatchery performance and yield characteristics by meta-analysis method
- Tez No: 675577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER HAKAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İn-ovo teknolojisi kanatlılarda büyüme ve performansı iyileştirme potansiyeline sahip olsa da, in-ovo hormon enjeksiyonunun kanatlı performansı üzerindeki etkileri halen tartışılmaktadır. İn-ovo leptin uygulamasının çıkış, çıkış sonrası büyüme ve performans üzerindeki etkisinin değerlendirildiği bu çalışmada, leptinin olası etkileri sistematik bir literatür taraması sonrasında yürütülen meta-analizi aracılığıyla diğer hormonlara karşılaştırılmıştır. Sistematik literatür taramasının ardından gerçekleştirilen kantitatif bir değerlendirmeler sonrasında, konu ile doğrudan ilişkili 36 makale değerlendirme amaçlı olarak seçilmiş ve bunlardan 11'i meta analiz için gerekli koşulları sağlayabilmiştir. Meta analizdeki etki büyüklüklerinin tahmini için hem kontrol hem de hormon enjekte edilen grupların çıkış ağırlıklarının ortalamaları kullanılmıştır. Havuzlanmış etki büyüklükleri ise rastgele etki modeli kullanılarak hesaplanmış ve standartlaştırılmış ortalama farklılıklar (SMD) şeklinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although in-ovo technology can potentially improve development and performance in poultry, the effects of in-ovo hormones injection in poultry on performance is not always consistent. In this study, a systematic review and meta-analysis were therefore conducted to determine the effect and consistency of in-ovo leptin administration on hatchability, post-hatch growth and performance in comparison to other hormones. After a systematic search, 36 relevant articles were selected for the qualitative systematic review and 11 articles were able to provide studies for quantitative meta-analysis. The means of hatch weights in both control and hormone-injected groups were extracted and this was used as the effect size estimate in the meta-analysis. Pooled effect sizes were estimated using the random-effects model and were reported as standardized mean differences (SMD). Hormone supplementation had a significant effect on hatch weights, but effect sizes across studies were significantly heterogeneous especially due to differences in dosage, day of inoculation, site of injection, strains, and hormone solution (P 74%). Random-effect model analyses revealed that leptin supplementation had low effects on hatch weights in poultry (SMD, 0.19) with notable significance in specific species subgroups. It is clear that the different hormones differ a lot especially on the physiological influence and their synergism in the hatching egg has not been well studied. However, because of the scarce data in in-ovo hormones supplementation and the lack of consistency in the findings, more intensive research is required. This meta-analysis showed that leptin hormone has very little influence on hatch weights compared to other hormones. However, there is a clear indication that post-hatch performance including body weight gain and feed efficiency can be improved by in-ovo leptin injection in the albumen during incubation.