İnşaat yönetiminde yapı bilgi modellemesi ile bilgi tabanlı risk yönetimi
  1. Tez No: 675608
  2. Yazar: AYBİKE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) mimari, mühendislik ve inşaat endüstrisinde, 3B parametrik ve nesne tabanlı model oluşturulmasına, modellere zaman verisi girilmesine, nesnelere maliyet verisi yüklenmesine izin veren bir sistemdir. YBM' nin inşaat projelerinde kullanılması, bir binanın çevresel etkisine erişmek ve kritik tasarım kararları almak için gereken bilgi kalitesini artırabilmektedir. Yapıların analizi, tasarımı ve altyapısı YBM'den üretilen numuneler yardımıyla formüle edilmektedir. YBM, bir projedeki tüm parti ve sistem bölümleri için ortak bir dil oluşturabilir ve bunları birleşik bir ekip haline getirebilir. YBM yöntemi, entegre projeler için dağıtım sistemleriyle güçlü bir şekilde eşleştirilir. İnşaat proje risk yönetimi kavramı gelişmekte olan bilgi teknolojisiyle yeni yönetim anlayışı kazanmıştır. İnşaat sektörü içinde yer alan disiplinler birbirinden farklı riskleri barındırmaktadır. İnşaat proje yöneticileri için riskleri azaltmak ve önlem almak önemlidir. Risk kaynaklarının iyi yönetilmesi halinde, projedeki riskleri minimum seviyeye indirebilir ve çıkması muhtemel problemler tespit edebilir. Bu çalışmanın amacı, inşaat proje yönetimindeki risk yönetimi aşamalarını hızlandırmak ve YBM iş akışı sürecinde farklı yazılımların birbiriyle uyumlanmasını sağlayarak bilgi tabanını oluşturulmasının önemi vurgulamaktır. YBM teknolojisi projeye ait riskleri engellemesini desteklemektedir. İnşaat projelerindeki yangın risk analizlerinin YBM sürecindeki entegrasyonunda iş akışı süreci incelenmiş ve araştırma sonucunda YBM teknolojisinin inşaat risk yönetiminde fayda sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) is a system in the architecture, engineering and construction industry that allows the creation of 3D parametric and object-based models, time data entry in models, and cost data loading of objects. Utilization of the BIM on construction projects can improve the quality of information needed to achieve the environmental impact of a building and make critical design decisions. Analysis, design and infrastructure of structures are formulated with the help of samples obtained from the BIM. BIM can create a common language for all parties and system parts of a project and form them as a unified team. The BIM method is strongly mapped to distribution systems for integrated projects. The concept of construction project risk management has gained new management insight with the emerging information technologies. Disciplines within the construction industry present different risks. It is important for construction project managers to mitigate risks and take measures. If risk sources are well managed, they can minimize the risks in the project and identify potential problems and minimize the risks within the project. The purpose of this study is to accelerate the risk management phases in construction project management and to highlight the importance of building the knowledge base by ensuring that different software are aligned within the BIM workflow process. BIM technology supports the blocking of the project's risks. Integration of fire risk analyzes in construction projects and the BIM process are examined within the workflow and the investigation found that the building risk management benefited from the BIM technology.