Sakarya bölgesinde röle açma akım bilgilerinin ve koordinasyonunun tespiti
Determination of relay opening current information and coordination in Sakarya region
- Tez No: 675616
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ARİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişen sanayi ve teknolojiye paralel olarak elektrik enerjisine olan bağımlılık da her geçen gün artmaktadır. Elektrik enerjisinin kaliteli, sürekli, güvenli, ekonomik ve minimum kayıpla kullanıcılara ulaşması hedeflenmektedir. Şebekede meydana gelen bir hata durumunda, arızalı olan kısım şebekeden hızlı bir şekilde ayrılmazsa, ortaya çıkan aşırı akım can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Bu gibi olumsuzluklar, ortaya çıkan bir arızayı efektif ve güvenilir bir biçimde bertaraf edebilecek koruma sistemi tasarımı ve koordinasyonu ile önlenebilmektedir. Bir koruma sisteminin tasarlanarak optimum koruma yapılabilmesi için ileri seviye otomasyon yazılımları ile sistemin analizlerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada Sakarya İli, Serdivan İlçesi, Yazlık Bölgesi'nde bulunan elektrik dağıtım şebekesinin tüm parametreleri MATLAB/Simulink programına tanımlanarak güç akış analizi ve kısa devre hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Hesaplanan bu parametrelere istinaden röle koordinasyon ayarları yapılarak etkin bir koruma düzeni oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dependence of electrical energy is increasing each day with the developing industry and techlonology. It is aimed to reach the users of electrical energy with high quality, continuous, safe, economical and minimum loss. In case of a fault in the network, if the defective part is not separated from the network quickly, the resulting excessive current may cause loss of life and property. Such negativities can be prevented by the design and coordination of the protection system that can effectively and reliably eliminate a failure that occurs. It is necessary to analyze the system with advanced automation software in order to design a protection system and make optimum protection. In this study, all parameters of the electricity distribution network in Sakarya Province, Serdivan District, Yazlık Region were defined to MATLAB / Simulink program and power flow analysis and short circuit calculations were performed. With these calculated parameters, an effective protection order was created by making relay coordination settings.