Spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinde egzersiz bağımlılığının bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the exercise addiction on the university student taking or not taking sports training in terms of some variables
  1. Tez No: 675670
  2. Yazar: MEHMET KABABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Egzersizin kişiler üzerinde psikolojik ve fiziki açıdan pek çok yararının olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Egzersiz bağımlılığı, egzersizin yapılmaması durumunda kişi üzerinde fiziki ve psikolojik açıdan olumsuz bazı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olan, kişinin kendisini kontrol edememesi ve yüksek seviyede egzersiz yapma isteği ile sonuçlanan, fiziki aktiviteleri yapabilmek için güçlü şekilde istek duyulması durumuna denilmektedir. Bu araştırmada, egzersiz bağımlılığı konusunda literatür araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ıt is a proven fact tahat hexerciese has lots of benefits on people in terms of psychological and physical exercise addiction is called as a sitoation ,in which people strongly desire do exercise and unable to control themselves ,that causes some psychologicial and physicial symptoms to occur on pople in the case of not doing the exesercise a literature research on exsercise addiction has been done in tıhis research