Yabancı turistlerin etik dışı davranışları: Paket turlar üzerine nitel bir değerlendirme
Unethical Behaviors of Foreign Tourists: A Qualitative Assessment on Package Tours
  1. Tez No: 675671
  2. Yazar: ASENA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Etik, toplumda belli bir düzeni sağlayan ve bu düzenin sağlanmasında belli kurallar ortaya koyan bir olgudur. Günümüzde oldukça sık kullanılan bir kavram olarak etiğe, işletmelerin yönetiminde olduğu kadar insan ilişkilerinde de başvurulabilmektedir. İnsanların bir arada bulunduğu yerlerde etik dışı davranışlar ve sorunlarla karşılaşılması mümkündür. Şimdiye kadar işletmeler ve çalışanlar açısından etik dışı davranışlar sıklıkla değerlendirilmesine rağmen turistlerin etik dışı davranışları daha az dikkate alınmıştır. Çalışma kapsamında yabancı turistlerin paket turlarda sergilemiş olduğu etik dışı davranışların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu konunun seçilme nedeni turlarda turistlerin etik dışı davranışları sadece gezinin niteliğine zarar vermekle kalmamakta, diğer turistleri, turist rehberlerini, turistik alanları da etkilemektedir. Bu kapsamda yabancı gruplarla aktif bir şekilde çalışan 16 eylemli turist rehberi araştırma kapsamını oluşturmaktadır. Literatürdeki ilgili çalışmaların incelenmesi ve alanında uzman kişilerin görüşlerinin alınması ile belirlenen görüşme soruları nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından küresel salgın sebebiyle online ortamda gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yapılmadan önce tüm katılımcılara araştırma hakkında gerekli bilgiler verilmiş, görüşmelerin ses kaydına alınması için katılımcılardan izin istenmiştir. Görüşmeler yazıya dökülerek kullanılmaya hazır hale getirilmiştir. Katılımcıların her birine kodlar verilerek kimlikleri korunmuştur. Görüşmelerin sonucunda elde edilen verilere betimsel analiz uygulanmıştır. Veriler, uzman görüşleri doğrultusunda belirli temalar altında kategorilendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen veriler ışığında turda turistlerin etik dışı davranışları, turist rehberlerinin bakış açısıyla tespit edilmiştir. Turların daha sorunsuz ve etik kurallara uygun bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethics is a social phenomenon concerned with establishing a certain level of social order in society and also proposes certain rules accordingly. Ethics is a widely used concept nowadays and is used in many divergent fields from the management of businesses to human relations. Unethical behaviors and problems can be seen in every place where people are together. Although ethical behaviors in businesses and employees have been intensively examined, unethical behaviors of tourists have relatively less analyzed. Accordingly, this study aims at determining unethical behaviors exhibited by foreign tourists during package tours. The reason for examining this topic is that tourists' unethical behaviors not only reduce the quality of tours, but also negatively affect other tourists, tourist guides, and touristic areas. In this regard, the scope of the study consists of 16 tourist guides actively working with foreign tourist groups. The survey questions were determined after a literature survey and receiving experts' opinions. Due to the Covid-19 pandemic measures, the interviews, as a qualitative research method, were conducted online by the researcher. Prior to the interviews, the participants were informed about the nature of the study and their approval was obtained for voice recording. The interviews were then transcribed and prepared for further analysis. Coded names were used instead of the actual names of the participants. Descriptive analysis was applied to the data. The data obtained were categorized under particular themes selected according to the experts' opinions. Unethical behaviors exhibited by the tourists during tours were determined from the tourist guides' perspective using the data obtained. Thus, this study aims to contribute to making tours free of problems and within ethical rules.