Fotoğraf ve bellek ilişkisi: Görsel temsillerin yeniden üretimi
Relationship between photography and memory: Reproduction of visual representations
- Tez No: 675683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZDAMAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada aile fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasıyla oluşan fotoğrafik temsiller, göç ve bellek bağlamında incelenmiştir. Yeni medyanın göçmen aile fotoğraflarındaki temsil göstergelerinin aktarımındaki etkisinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmanın problemini ailenin ve göçün fotoğrafik temsillerinin neler olduğu ve bu temsillerin günümüzde hangi mecralarda yeniden üretildiği oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Diaspora Türk Twitter hesabı oluşturmaktadır. Bu bağlamda, topluluğun Twitter hesabından seçilen beş gönderi ve bu gönderide bulunan fotoğraf ve hikâyeler analiz edilmiştir. Bu gönderiler, amaçlı örneklem türü olan ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenen sınırlılıklar çerçevesinde seçilmiştir. Gönderilere gelen yorum ve alıntı tweetler ise veri çeşitliliği sağlaması için analizde kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin analizinde, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan Foto-Tematik Analiz kullanılmıştır. Bu yöntem doğrultusunda, analiz edilmek üzere seçilen fotoğraflarda kodlamalar yapılmış, daha sonra bu kodlamalardan aile temsili, mekân ve görünüm olmak üzere üç ana tema oluşturulmuştur. Yapılan analizler doğrultusunda üç temel sonuca ulaşılmıştır. Sosyal medya aracılığıyla dijital arşivlerin oluşması bu sonuçların ilkini oluştururken, fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasıyla kuşaklar arası bellek aktarımının gerçekleşmesi ikincisini; bireysel ve toplumsal belleğin yeniden inşa edildiği bu platformlarda paylaşılan fotoğrafların geçmişte ve şimdide yeni temsiller üretmesi ise ulaşılan üçüncü sonucu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, photographic representations formed by sharing family photos on social media are examined in the context of migration and memory. This study aimes to examine the effect of new media on the transfer of representation indicators in immigrant family photos. The problem of this study is what the photographic representations of the family and migration are and in which media these representations are reproduced today. The sample of the study is made up of the Diaspora Türk Twitter account. In this context, five posts selected from the community's Twitter account and the photos and stories in the aforementioned posts were analyzed. These posts were selected within the limits determined according to the criterion sampling method, which is the purposive sampling type. The comments and quote tweets sent to the posts were used in the analysis to provide data diversity. Photo-Thematic Analysis, one of the qualitative research methods, was used in the analysis of the data used in the research. In line with this method, the photographs selected for analysis were encoded, and then three main themes were created from these encodings: family representation, location and appearance. Three basic conclusions have been reached in line with the analyses made. The creation of digital archives through social media is the first of the conclusions. The transfer of memory between generations by sharing photos on social media is the second. The third conclusion reached is that the photographs shared on these platforms where individual and social memory are reconstructed, produce new representations in the past and present.