Heykel ve fotoğraf ilişkisinde kopya kavramının Herakles heykeli üzerinden değerlendirilmesi
An evaluation of the concept of the copy in the relationship between sculpture and photography: The case of weary Heracles sculpture
  1. Tez No: 935944
  2. Yazar: NAİME TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANİFE NERİS YÜKSEL, DOÇ. HANDAN DAYI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
“Heykel ve Fotoğraf İlişkisinde Kopya Kavramının Herakles Heykeli Üzerinden Değerlendirilmesi”başlıklı tez, görsel algı kuramı çerçevesinde heykel ve fotoğraf arasındaki çok katmanlı, tarihsel ve kavramsal ilişkiyi hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde incelemektedir. Çalışma, özellikle“kopya”,“özgünlük”ve“sanat nesnesi”kavramları üzerinden, bu iki mecranın birbirine nasıl yaklaştığını, nasıl dönüştüğünü ve çağdaş sanatsal ifade biçimleri içerisinde nasıl yeniden anlam kazandığını ele almaktadır. Heykelin maddeselliği ile fotoğrafın temsiliyet gücü arasında kurulan bu diyalog, yalnızca estetik değil; aynı zamanda tarihsel bellek, görsel anlatı ve kavramsal sorgulama boyutlarında da analiz edilmiştir. Araştırmanın merkezinde yer alan Farnese (Yorgun) Herakles heykeli hem mitolojik anlatılar hem de sanat tarihsel referanslar bağlamında güçlü bir simgesel örnek olarak değerlendirilmiştir. Bu heykelin farklı dönemlerdeki temsilleri, özellikle 1859 tarihli Gabriel de Rumine fotoğrafı“kopya”ve“orijinal”kavramları arasında kurulmuş olan geleneksel hiyerarşilere eleştirel bir bakış sunmaktadır. Heykelin parçalanmış fiziksel geçmişi, albümin baskılar aracılığıyla yeniden yapılandırılmış; yokluk, kayıp ve temsil üzerinden sanatsal bir anlatı geliştirilmiştir. Uygulama süreci, büyük format kamera ve 19. yüzyılın özgün fotoğraf tekniklerinden biri olan albümin baskı yöntemiyle yürütülmüş; bu teknik seçim yalnızca estetik değil, kavramsal bir tercih olarak da değerlendirilmiştir. Her bir baskı hem belge hem özgün sanat nesnesi olarak, fotoğrafın çoğaltılabilirliğine karşı tekil bir varlık olarak konumlandırılmıştır. Albümin baskıların üst-alt parçalar hâlinde aious ağacı üzerine monte edilmesi ise, heykelin tarihsel parçalanmışlığına görsel bir gönderme sunarak imgelerle belleğin yeniden kurulabileceğini vurgulamaktadır. Tezin kuramsal altyapısı, Rudolf Arnheim'ın görsel algı kuramı doğrultusunda şekillendirilmiş; algı, tesadüf ve yapılandırılmış anlam kavramlarıyla desteklenmiştir. Ayrıca, Photography Into Sculpture (1970) ve The Evolving Photographic Object (2011) gibi sergi örnekleri üzerinden, fotoğraf ile heykel arasındaki tarihsel etkileşim küratöryel bağlamda da değerlendirilmiştir. Bu tez; heykel ve fotoğrafın birbirine paralel değil, birbirini dönüştüren, besleyen ve yeniden kuran iki sanatsal düşünce biçimi olduğunu ortaya koymakta ve özgün ile kopya arasındaki ikilikleri sorgulayan çağdaş bir sanatsal yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the multi-layered, historical, and conceptual relationship between sculpture and photography within the framework of visual perception theory, addressing both theoretical and practice-based dimensions. Focusing particularly on the notions of“copy,”“originality,”and the“art object,”the study explores how these two artistic media converge, transform, and are re-signified within contemporary modes of artistic expression. The dialogue established between the materiality of sculpture and the representational power of photography is analyzed not only in terms of aesthetics, but also through the lenses of historical memory, visual narrative, and conceptual inquiry. At the center of the research is the Farnese (Weary) Hercules sculpture, which serves as a potent symbolic case study within the contexts of mythological narratives and art historical references. Various representations of this statue—especially Gabriel de Rumine's 1859 photograph—are critically examined as challenges to the conventional hierarchies established between“copy”and“original.”The fragmented physical history of the sculpture is restructured through albumen prints, creating an artistic narrative centered around absence, loss, and representation. The practical component of the research was conducted using a large format camera and albumen print technique, one of the original photographic processes of the 19th century. This technical approach is not only an aesthetic decision but also a conceptual one. Each print is positioned simultaneously as a document and as a unique art object, resisting the reproducibility typically associated with photography. The mounting of these albumen prints—separated into upper and lower segments—on a slab of aious wood visually references the historical fragmentation of the sculpture, emphasizing the role of images in reconstructing memory. The theoretical foundation of the thesis is grounded in Rudolf Arnheim's theory of visual perception and is further supported by the concepts of perception, chance, and constructed meaning. Additionally, key exhibitions such as Photography into Sculpture (1970) and The Evolving Photographic Object (2011) are analyzed to contextualize the historical interaction between photography and sculpture within curatorial frameworks. This thesis ultimately asserts that sculpture and photography are not parallel but rather mutually transformative, generative, and reconstructive modes of artistic thinking. It proposes a contemporary artistic approach that questions the binary between the original and the copy, offering new perspectives on the ontology of the art object.