Communication via interfaces for vod services: Netflix
İstek üzerine video servislerinin arayüzleri aracılığıyla iletişim kurması: Netflix örneği
- Tez No: 675692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN ŞAFAK DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Netflix'in kullanıcılarını sistemi kullanmaya devam ettirmek için arayüzleri aracılığıyla onlarla iletişim kurma yollarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bunun için“walkthrough”yöntemi seçilmiş ve içerik analizi ile birleştirilmiştir. Bunu incelemek için, her biri için farklı temalara sahip üç farklı profil ve arayüz değişikliklerinin farklılıkları ve benzerlikleri araştırılmıştır. Sonuçlar bulunduktan sonra, içerik analizi yöntemlerine göre iletişim kurma süreci ve kullanıcı çekme yolları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore the ways Netflix communicates with its users via its interfaces to keep them using the system. For this, walkthrough method was chosen, and merged with content analysis. To examine that, three different profiles with different themes for each and the differences and similarities of the changes of the interface is explored. After the results are found, communication establishing process and ways of user attraction is interpreted, according to content analysis methods.