Fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgilerin gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of life skills education guide on pre-service science teachers' development of professional knowledge regarding analytical thinking skill
  1. Tez No: 675693
  2. Yazar: ESENGÜL EMEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KİRMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Analitik düşünme becerisi 2013 yılı itibariyle fen bilimleri dersi öğretim programına dahil olmuştur. Bu nedenle fen bilgisi öğretmenlerden öğrencilerine fen bilimleri dersleri aracılığı ile analitik düşünme becerisini kazandırmaları beklenmektedir. Bu durum fen bilgisi öğretmenlerin analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgi kazanmaları ile mümkündür. Fen bilgisi öğretmenlerinin bu mesleki bilgiyi edindikleri süreçlerin başında ise adaylık dönemi gelmektedir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgilerinin yetersiz olduğu ise tespit edilen bir durumdur. Tespit edilen bu durumdan yola çıkılarak mevcut araştırma da bağlam temelli öğrenme uygulamaları ile zenginleştirilmiş fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun fen bilgisi öğretmen adaylarının analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgilerinin gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Mevcut araştırma tek grup ön test-son test deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmaya Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesinin üçüncü sınıfında öğrenim gören 83 fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmanın amacı kapsamında veri toplayabilmek için altı adet açık uçlu sorudan oluşan analitik düşünme V becerisini mesleki tanıma testinden yararlanılmıştır. Testte yer alan sorular fen bilgisi öğretmenliği analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgi göstergeleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının ön test ve son test uygulamalarından aldıkları puanlar wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda bağlam temelli öğrenme uygulamaları ile zenginleştirilmiş fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitim kılavuzunun analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgilerinin gelişimi üzerine anlamlı derecede etkili olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bağlam temelli öğrenme uygulamaları ile zenginleştirilmiş fen bilimlerinde yaşam becerileri eğitim kılavuzunun üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının çoğunluğunun analitik düşünme becerisine ait mesleki bilgisi geliştirilmesi gereken düzeyden zayıf derecede kabul edilebilir düzeye, bir bölümünün ise orta derecede kabul edilebilir düzeye çıkarttığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak üçüncü sınıf fen bilgisi öğretmen adaylarının ortaokul fen bilimleri dersinde analitik düşünme becerisine yönelik mesleki bilgilerinin geliştirilmeye çalışıldığı daha uzun süreli araştırmalar yapılması önerilebilir. Aynı zamanda yürütülecek deneysel süreçte adayların analitik düşünme becerisini geliştirebilmek ve ölçebilmek amacıyla problem durumu oluşturabilme etkinliklerine daha çok fırsat tanınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Analytical thinking skill has been a part of science curriculum since 2013. Therefore, science teachers are expected to equip students with analytical thinking skills through science course. This can be possible when science teachers possess professional knowledge of analytical thinking skills. The primary period during which science teachers acquire such knowledge is when they are candidates. It is also acknowledged that science teachers candidates' do not have enough professional knowledge of analytical thinking skills. Based on this fact, this study seeks to analyze the effect of life skills education handbook for science course enriched with context-based learning practices on science teacher candidates' improvement of professional knowledge regarding analytical thinking skills. This is an experimental study with pre-test/post-test design for a single group. The participants of the study are 83 third-year science teacher candidates studying in a state school located in Eastern Black Sea Region. Data collection tool of the study is a professional knowledge test for analytical thinking skills and it consists of six open-ended questions. The questions in the test were designed taking into account professional indicators of analytical thinking skills regarding science teaching. The science teacher candidates' pre-test and post-test scores were analyzed via Wilcoxon signed rank test. The study showed that life skills education VII handbook for science course enriched with context-based learning practices has a significant effect on professional development regarding analytical thinking skills. Moreover, it was seen that most of the science teacher candidates' professional knowledge of analytical thinking skills changed from a level that needs to be improved to a level that is weak but acceptable while there are even some candidates who changed to a medium and acceptable level following the practices based on life skills education handbook for science course enriched with context-based learning. Based on the results, it is recommended that further long-term studies can be carried out to improve thirdyear science teacher candidates' professional knowledge of analytical thinking skills regarding middle school science course. Furthermore, it is recommended that activities focusing on problem creation can be employed more so as to improve and measure the candidates' analytical thinking skills during the experimental process.