Büyük ölçekli iş merkezlerinin BOS sistemi kullanılarak modellenmesi
Modelling of large scale business centers using BOS system
  1. Tez No: 675817
  2. Yazar: SERKAN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCELLA ÖZBAY KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada microscada editörü ve PLC kullanılarak büyük iş merkezlerinde bulunan sistemlerin otomasyonel kontrolleri yapılacaktır. Bu uygulama ile pc server sistemine scada editörü kurularak büyük ölçekli alışveriş ve iş merkezlerinde kullanılan HVAC, aydınlatma yangın sistemlerinin alt yapısı oluşturulacak. Gerçek ortam hava sıcaklıkları, zaman ayarlamaları ile binalarda sistemlerin daha verimli çalışması sağlanacak hem enerji hem iş kayıplarının önüne geçilecektir. Buna ilave olarak istenilen zamanlarda sistem çalıştırılıp kapatılabilecektir. Panelden görüntülenen sistem arızaları ve diğer problemler, sistemi kontrol etmekle görevli operatör tarafından gözlemlenerek teknik personele iletebilecek ve arıza gerçekleşen birime en kısa sürede müdahale edilmesi sağlanabilecektir. Aynı zamanda probleme müdahale edilerek giderilip giderilmediği ve problemin giderilme süresi de yine operatöre bildirilebilecektir. Böylelikle tek bir operatörün tüm sistemi gözlemleyebilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, automated controls of the systems in big business centers will be done by using micro scada editor and PLC. With this application, a scada editor will be installed on the pc server system, and the infrastructure of HVAC, lighting and fire systems used in large-scale shopping and business centers will be created. With the real ambient air temperatures and time adjustments, the systems will work more efficiently in the buildings and both energy and work losses will be prevented. In addition, the system can be turned on and off at any time. System malfunctions and other problems displayed on the panel will be observed by the operator in charge of controlling the system and transmitted to technical personnel, and the unit where the malfunction occurs will be intervened as soon as possible. At the same time, the operator can be informed whether the problem has been solved by intervening and the time to resolve the problem. Thus, it will be ensured that a single operator can observe the entire system.