Seismic collapse capacity of brick infilled reinforced concrete frames with open ground story
Zemin katı açık tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçevelerde sismik göçme kapasitesi
- Tez No: 675845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deprem yer hareketi nedeniyle zayıf betonarme çerçeve türü yapılardaki göçme kapasitesinin değerlendirilmesi konu edilmektedir. Materyal ve Yöntem: Bu amaçla belirlenen bir bölgede bulunan dolgu duvarsız boş çerçeve (BÇ) ve açık zemin katlı, bir başka ifadeyle zemin katı boş, üst katlar dolgu duvarlı çerçeve (AZKÇ) olacak şekilde betonarme çerçeve seçilmiştir. Beş katlı bu betonarme çerçeveler P-Delta etkilerini dikkate alarak ve almayarak iki farklı şekilde analiz edilmişlerdir. Modal analiz, statik itme analizi ve 11 adet yer hareketi ivme kaydı kullanılarak artımsal dinamik analiz gerçekleştirilmiştir. Yer hareketi ivme kayıtları Aydın'da bir koordinat için oluşturulan deprem senaryosuna uygun olarak seçilmiştir. Tüm analizler“Seismostruct 2020”yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Modellerin göçme kapasitesini pratik olarak hesaplamak amacıyla, eşdeğer tek serbestlik dereceli sistemlerin itme analiz sonuçlarına dayanan göçme kapatesi spektrumu yönteminden faydalanılmıştır. Ayrıca, güncel Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne uygun olarak doğrusal olmayan performans değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. BÇ ve AZKÇ modellerinin göçme kapasitelerindeki değişiklikler P-Delta etkileri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Farklı deprem yönetmeliklerinde göçme kapasitesi için verilen limit durum tanımları artımsal dinamik analiz sonuçları kullanılarak değerlendirilmiştir. İlave olarak, artımsal dinamik analiz ve göçme kapasitesi sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç: Sonuçlara bakarak, artımsal dinamik analiz sonuçlarıyla karşılaştırıldığında göçme kapasitesi spektrumu yönteminin göçme kapasitesini daha büyük olarak hesapladığı söylenebilir. Ayrıca, özellikle açık zemin katlı dolgu duvarlı betonarme çerçevelerde göçme kapasitesi limit durumu için yeni bir tanım yapılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the evaluation of the collapse capacity due to earthquake excitation is discussed for regular non-ductile reinforced concrete (RC) frame structures. Material and Methods: For this aim, a particular location and a reinforced concrete frame model with two different infill patterns, bare frame (BF) and open ground story (OGS) have been chosen. In this research, five-story reinforced concrete frame models were analyzed either with or without P-delta effect. Eigenvalue analyses, static pushover analyses, and incremental dynamic analysis (IDA) for 11 ground motion records were utilized. The ground motion records were selected by considering an earthquake scenario for the selected coordinates in Aydın. All the analyses were performed using“Seismostruct 2020”software package. Results: The collapse capacity spectrum method which uses the equivalent single degree of freedom (ESDOF) systems based on pushover analysis results was performed to practically determine the collapse capacity of the models. Besides, the nonlinear seismic assessment of the models according to the latest Turkish Earthquake Code was conducted. The change in the collapse capacity in the case of BF and OGS models with a consideration of P-delta effects were evaluated. The collapse limit state definitions of various seismic codes were assessed by using the IDA results. Additionally, the results obtained from IDA and collapse capacity spectrum methods were compared. Conclusion: From the outcomes, it can be concluded that the collapse capacity spectrum method over-estimates the collapse capacity significantly when we compare with the results of incremental dynamic analysis. Besides, it may be stated that a new collapse limit state definition is required especially for the reinforced concrete frames with OGS.