Traktör imalatı yapan bir firmada tedarikçi seçiminin KEMIRA-M yöntemi ile gerçekleştirilmesi
Supplier selection in a tractor manufacturing company using KEMIRA-M method
- Tez No: 675846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN FERYAL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ürün kalitesi; temin edilen hammadde, yarı mamul ve mamullerin kalite düzeylerine bağlıdır. Bu kapsamda, tedarikçi değerlendirmesinin yapılması ve en iyi tedarikçi/lerin belirlenmesi, üründe istenen kalite seviyesinin yakalanmasında oldukça etkilidir. Tedarikçi değerlendirmesi yapılırken, tedarikçi firmaların performansları belirli kriterler dikkate alınarak değerlendirilir. Değerlendirme süreci, temin edilen parçanın kritiklik derecesine ve olması beklenen özelliklerine göre şekillenir. Temin edilen parçanın kalitesi, üretim hattına girmeden, üretim hattında ve bitmiş üründe olacak şekilde, üç farklı noktada kontrol edilir. Parça kalitesinin değerlendirilmesinde farklı noktalarda dikkate alınan farklı kriterler, tedarikçinin değerlendirmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle tedarikçi değerlendirmesi, birden fazla kriteri bünyesinde barındıran, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yapısına sahip bir süreçtir. ÇKKV, farklı alternatiflerin, birbiriyle ilişkili veya ilişkili olmayan birden fazla kritere göre değerlendirilmesine imkân sağlayarak, en iyi alternatifin seçilmesi ile sonuçlanır. Literatür incelendiğinde, tedarikçi değerlendirmeyi konu alan birçok çalışmada, farklı ÇKKV yöntemlerinden faydalanıldığı görülmektedir. Tez çalışmasında ise, yeni nesil ÇKKV yöntemlerinden birisi olan, Değiştirilmiş Kemeny Medyan Sıralama Uygunluğu (Modified Kemeny Median Indicator Ranks Accordance-KEMIRA-M) yöntemi kullanılarak, traktör imalatı yapan bir fabrikada tedarikçi değerlendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan literatür araştırmasında, daha önce KEMIRA-M yönteminin traktör imalatı yapan bir firma özelinde, tedarikçi değerlendirmesi amacıyla kullanılmadığı belirlenmiştir. Tez çalışmasında, KEMIRA-M yönteminin tercih edilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki, KEMIRA-M'nin hem nicel hem nitel kriterleri dikkate alabilmesi ve bu özelliğinin, tedarikçi değerlendirmesi için daha detaylı bir analiz imkânı sağlamasıdır. Bir diğeri, KEMIRA-M'de kriter sayısı açısından herhangi bir sınırlama olmamasıdır. Buna göre, tedarikçi değerlendirmesi kapsamında, çok sayıda kriter analize katılabilmektedir. Ayrıca, KEMIRA-M, kriterlerin nicel ve nitel değerleriyle çalışırken aynı zamanda, karar vericilerin de kriter öncelikleri konusundaki düşüncelerini dikkate almaktadır. Özetle, KEMIRA-M ile hem objektif hem sübjektif değerlendirmeler bir arada yapılarak, en iyi tedarikçi belirlenebilmektedir. Tez çalışmasında, KEMIRA-M yönteminin traktör imalatı yapan bir firma için tedarikçi seçiminde kullanılması dışında, farklı tedarikçi değerlendirme kriterlerinin de analizde yer alması, çalışmanın getirdiği yeniliklerden bir diğeridir. Buna göre, gerçekleştirilen tez çalışmasının tedarikçi değerlendirme literatürüne ve traktör imalat süreci için, hem yöntemsel olarak hem de dikkate alınan kriterler açısından katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Product quality depends on the quality levels of the raw materials, semi-finished products and finished products. In this case, evaluating the supplier and determining the best supplier(s) are very effective in achieving the desired quality level in the product. While performing the supplier evaluation, the performance of the supplier companies is evaluated by considering certain criteria. The evaluation process is shaped according to the degree of criticality and the expected properties of the part supplied. The quality of the supplied part is checked at three different points; before entering the production line, in the production line and in the finished product. Different criteria considred at different points in the evaluation of the quality of the parts also play an important role in the supplier evaluation. For this reason, supplier evaluation is a process with a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) structure including more than one criteria. MCDM allows different alternatives to be evaluated for interrelated or unrelated multiple criteria and results in the selection of the best alternative. When the literature is examined, it is seen that different MCDM methods have been used in many studies in the field of supplier evaluation. In the thesis, a supplier evaluation study was carried out, in a factory that manufactures tractors using the Modified Kemeny Median Indicator Ranks Accordance (KEMIRA-M) method, which is one of the new MCDM methods. In the literature search, it was determined that the KEMIRA-M method was not used for supplier evaluation in a company manufactured tractors. There are many reasons why the KEMIRA-M method is preferred in the thesis study. The first of these reasons is that KEMIRA-M can take into account both quantitative and qualitative criteria and this feature provides a more detailed analysis opportunity for supplier evaluation. Another is that, there is no limitation in the number of criteria in KEMIRA-M. Accordingly, many criteria can be added to the analysis within the scope of supplier evaluation. In addition, KEMIRA-M, while working with the quantitative and qualitative values of the criteria, also considers the opinions of decision makers on the criteria priorities. In summary, with KEMIRA-M, the best supplier can be determined by making both objective and subjective evaluations together. In the thesis, apart from use of KEMIRA-M method in choosing suppliers for a tractor manufacturing company, inclusion of different supplier evaluation criteria in the analysis, is also another innovation brought by the study. In this regard, it has been assessed that the conducted thesis study can contribute to the supplier evaluation literature and for tractor manufacturing process, both in terms of methodological and criteria to be taken into consideration.