Emotion analysis using facial expressions in video
Videodaki yüz i̇fadeleri üzerinden duygu analizi
  1. Tez No: 675868
  2. Yazar: KÜBRA EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan-bilgisayar etkileşimi konusu, son zamanlarda giderek daha popüler hale gelen temalardan biridir. İnsanların yüz ifadelerini ve duygularını analiz etmek için bilgisayar kullanmak karmaşık ve ilginç sorunlardan biridir. Bu çalışmada insanların imajı üzerinde duygu analizi yapılmıştır. Çalışmada beş farklı duygusal durum analiz edildi: mutluluk, öfke, üzüntü, şaşkınlık ve tarafsızlık. Önerilen algoritma temel olarak üç adım içerir. Birincisi, DVM modelinin gerektirdiği görüntüyü önceden işlemektir. İkincisi, duyguları analiz edebilen bir DVM modeli oluşturmaktır. Son adım, yüz ifadelerini ilgili duygu sınıfına aktarmaktır. Bu çalışmada, JAFFE veri kümesi ve Google'da bulunan birçok resim kullanılmıştır. Bu çalışma için belirlenen beş farklı duygunun başarı oranları% 80 ile% 100 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of human-computer interaction is one of the themes that has become increasingly popular lately. Using computers to analyze people's facial expressions and emotions is one of the complex and interesting problems. In this study, emotion analysis was made on the image of people. Five different emotional states were analyzed in the study: happiness, anger, sadness, surprise, and neutrality. The proposed algorithm basically includes three steps. The first is to preprocess the image required by the SVM model. The second is to create an SVM model that can analyze emotions. The last step is to transfer facial expressions to the corresponding emotion class. This study uses the JAFFE dataset and many images found on Google. The success rates of five different emotions determined for this study vary between 80% and 100%.