'Blessed be the fight': Political radicalism and gender oppression in Margaret Atwood's 'The Handmaid's Tale' and 'The Testaments'
'Mücadele kutsansın': Margaret Atwood'ın 'Damızlık Kızın Öyküsü' ve 'Ahitler'inde politik radikalizm ve cinsiyet baskısı
  1. Tez No: 675893
  2. Yazar: GAMZE ERPİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRIANA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, disiplinler arası bir çalışmayla iki ana hedef sunar. İlk olarak, Margaret Atwood'ın The Handmaid's Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) ve The Testaments (Ahitler) romanlarındaki kurgusal Gilead devletini totaliter ve faşist bir rejim olarak tanımlayıp, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinden tarihi emsalleriyle konumlandırır. İkinci olarak, Gilead'deki ihlal edici kanunlarla, aşırı uygulanan idam cezalarını, çoğunlukla göz ardı edilen erkek deneyimi üzerinden örneklendirir. İlk bölüm, Gilead'in kuruluş yıllarını Foucault'nun“yönetimselliği”ni kullanarak rejimin bazı araçlarınıyla inceler. Bu araçlardan bazıları, bölümün Foucault ve Derrida kullanarak eleştirdiği ölüm cezası; Arendt'in çeşitli eserlerinde tartıştığı edilgenleştirme ve apolitikleştirme; ve Kristeva'nın“abjection”konsepti üzerinden Handmaid (Damızlıklar)'lerin oluşumudur. İkinci bölüm,“geç dönem”Gilead'i ve rejimin ikinci jenerasyonunu Foucault'nun“güç/bilgi”ve“biyopolitika”terimleriyle inceler. Sapir-Whorf hipotezini kullanarak, Gilead'in dilinin vatandaşlarının kişiliklerinin oluşumu üzerindeki etkisini tartışır. Üçüncü bölüm, Gilead'in sosyal yapısını Bentham ve Foucault'nun panoptik model tartışmalarıyla inceler. Ek olarak, Gilead'in bölünmüş toplumsal dokusunu Foucault'nun normlar üzerine açıklamalarını temel alarak betimler. Bu bölüm ayrıca kritik çalışmalarda ve tarihi örneklerde erkek mağduriyeti ve temsilsizliği; Arendt'in Eichmann'ın yargı süreci üstüne raporu; ve Atwood'un kendi açıklamaları gibi çeşitli referanslarla Gilead'li erkeklerin mağduriyeti, ve kadınların mağdur-mağdur eden ikililiği üzerine kapsamlı bir perspektif sunar.
Özet (Çeviri)
The present thesis is a multidisciplinary study with two main objectives. Firstly, it aims to define the fictional Republic of Gilead from Margaret Atwood's novels The Handmaid's Tale and The Testaments as a totalitarian, fascist regime, and contextualize it among the historical precedents from the WW2 and Cold War era. Secondly, it discusses the implementation and outcomes of various violative laws culminating with capital punishments in Gilead, through the often-overlooked male experience. The first chapter scrutinises the formative years of Gilead. Foucault's concept of“governmentality”helps to define some of Gilead's apparatuses, including the death penalty, which is critiqued through Foucault and Derrida; desubjectification and depoliticisation as argued in Arendt's various works; and the Handmaids' formation in conjecture with Kristeva's“abjection”. The second chapter investigates the“later-term”and the second generation of Gilead via Foucault's“power/knowledge”and“biopolitics”. Using the Sapir-Whorf hypothesis, an in-depth study of Gilead's language reveals its influence on the Gileadean subjects' dispositions. The third chapter analyses the societal structure of Gilead through Bentham and Foucault's elaborations on panoptic models. Supplementarily, Foucault's elucidation of norms defines the methods for the divided social fabric of Gilead. The chapter also references various sources on male victimhood and its invisibility in critical studies and history. Moreover, Arendt's report on Eichmann's trial and Atwood's own remarks provide in-depth perspectives into the victimization of Gileadean men and the double-sided nature of the women as victim-victimizers.