Esnafların finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi: Muğla ili örneği
Determining the financial literacy of business owners: A case study of Mugla city
  1. Tez No: 675894
  2. Yazar: ÜMİT KULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bireylerin içinde bulunduğu finansal sistemin nasıl işlediği ile ilgili bilgi sahibi olmaları, tasarrufların arttırılması, yatırım kararlarının doğru bir şekilde verilmesi ve bankacılık sistemiyle ilgili karşılaşılabilecek her türlü riskleri iyi yönetilmesi açısından önemlidir. Bu anlamda bireylerin finansal farkındalıklarını arttırmaya yönelik ilgileri her geçen gün artmaktadır. Finansal okuryazarlık toplumun her kesimini ilgilendiren bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, esnafların finansal okuryazarlık düzeyleri ne seviyede? sorusuna cevap aramaktadır. Bu sorunun ışığında demografik değişkenlerle finansal okuryazarlık seviyeleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığını analiz etmek için hipotezler ortaya atılmıştır. Muğla Merkez İlçede bulunan 90 esnafa finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemeye yönelik ve finansal okuryazarlık eğitimi hakkındaki tutumlarını ortaya koymak için toplamda 39 soruluk anket uygulanmıştır. Çalışma sonucunda esnafların finansal okuryazarlık seviyeleri %54.4 oranla düşük düzeyde çıkmıştır. Finansal okuryazarlık seviyelerinin düşük düzeyde olduklarının farkındadırlar. Bireylerin temel finansal konulardan en çok para ve bütçeleme, ileri düzey finansal konulardan borsalarda yatırım konusunda eğitim almak istedikleri ortaya çıkmıştır. Katılımcılar ayrıca yüz yüze eğitimi tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
It is important for individuals to have knowledge about how the financial system they are in, to increase savings, to make correct investment decisions and to manage all kinds of risks that may be encountered in the banking system. In this sense, interest in increasing the financial awareness of individuals is increasing day by day. Financial literacy has become a problem that concerns all segments of the society. The purpose of this study is to what level are the financial literacy levels of tradesmen? seeking an answer to the question. In the light of this question, hypotheses have been proposed to analyze whether there is a significant relationship between demographic variables and financial literacy levels. Questionnaire consisting of 39 questions in total was applied to 90 tradesmen in Muğla Center District to determine their financial literacy levels and financial education. As a result of the study, the financial literacy level of the tradesmen was found to be low with a rate of 54.4%. They are aware that their financial literacy levels are low. It has been revealed that individuals want to get training mostly in money and budgeting, which is one of the basic financial issues, and on investment in stock markets, on advanced financial issues. Participants also prefer face-to-face training.