Platonic themes in Dame Iris Murdoch's novel The Time of the Angels
Dame Iris Murdoch'ın romanı, Melekler Zamanındaki Platonik Konular
- Tez No: 675898
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; İrlandalı filozof Dame Irıs Murdoch'ın ahlaki savlarını ve Platonik kavramları romanı Melekler Zamanı'nda göstermektir. Dame Irıs Murdoch etik değerlerin öğrenilmesi için insan doğasının, insan yaşantısında aranması gerektiğine inanır ve dahası iyi insanı Platon'un iyi ideası ışığında anlatır. Irıs Murdoch'a göre irade kavramı ve tarih etik değerleri öğrenmek için yeterli değildir. Murdoch hakikatin felsefe yapılarak öğrenilmesi gerektiğine inanır, fakat ahlak felsefesi, etiği öğretmek için merkezinde sevgiyi almalıdır. Melekler Zamanı adlı eserinde Murdoch insanların sevgi ile kurtulabileceğini kanıtlamak ister, ancak iyi ideası ile değil, çünkü Murdoch'a göre iyi tanımlanamaz. Iris Murdoch, Platon'un metafizik argümanları ışığında ahlak kavramını açıklamayı amaçlar. Sanatı ve edebiyatı anlayabilmemiz için Plato'yu baştan okumamız gerektiğini savunur. Sanat, önemsiz bir konu değil tam aksine hakikattir. Murdoch ahlakın düşmanının bencillik ve fantezi olduğunu savunur ve Platon'un iyi ideasının insanüstülük fikri ile bağdaştırılmamasını kanıtlamak ister. Murdoch'a göre iyi ideası her şeyin üstündedir. Murdoch Melekler Zamanı adlı eserinde iyi insanı Platon'un iyi ideasına ve Tanrı'nın olmadığı dünyada Platon'un iyi ideasına bakmayı başarabilen kişi olarak sergiler.
Özet (Çeviri)
This study aims to show Irish philosopher Dame Iris Murdoch's moral arguments and Platonic themes in her novel The Times of Angels. Dame Iris Murdoch firmly believes that human nature should be analyzed in human experience in order to learn ethical values, and furthermore demonstrate the good man in the light of Plato's Form of the Good. According to Iris Murdoch, the notion of will and history are not enough to learn true ethical values. Murdoch firmly believes truth should be discovered by doing philosophy, but moral philosophy should centre the idea of love in order to teach ethics. In the Time of Angels, Murdoch wants to prove that human beings can be saved by love, not by Form of the Good, because the latter cannot be defined. Dame Iris Murdoch's aim is to divulge morality in the light of art and Plato's metaphysical arguments, advocating for re-reading Plato in order to devolop one's understanding of art and literature. Art should not be deemed unimportant, on the contrary it yields truth. Iris Murdoch wants to prove that the enemy of the morality is selfishness and fantasy, not godlessness, and furthermore Murdoch wants to prove that Plato's Form of the Good should not be connected with the idea of God. Murdoch firmly belives that Form of the Good should be above everthing. Moreover, Murdoch wants to picture the good man who manages to look at Plato's Form of the Good, without materializing Form of the Good in The Time of Angels, exposing the possibility of goodness in the absence of God.