Musical Paideia in Plato's Republic
Platon'un Devleti'nde müzikal paideia
- Tez No: 396970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHRYSSI SIDIROPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez Platoncu felsefede şiirin, müziğin ve genel olarak bütün güzel sanatların önemli bir yeri olmadığı kanısını biraz olsun sarsmak niyetindedir. Bunun için, Platon'un metinlerinde şairlere getirilen eleştirilerin belki de en sertini bulduğumuz Devlet diyaloğunda verilen müziğe dayalı eğitim anlayışı incelenmektedir. Önce Devlet diyaloğunun yanı sıra Sempozyum ve Lysis gibi aşk ve güzellik temalarını barındıran başka diyaloglardan da dramatik ve imgesel örnekler verilip birbirleriyle karşılaştırılarak erdemin ortaya çıkacağı eğitim ortamının bir resmi çizilmeye çalışılmıştır. Ardından Platon'un güzel sanatlara ilişkin taklit kuramı içerdiği estetik, etik ve politik bakış açılarıyla beraber ele alınmıştır. Ancak Devlet III'e dair yapılan incelemeler ile beraber onun güzel sanatlar kuramının yalnızca taklit anlayışıyla sınırlı kalmadığı sounucuna varılmış, kaynağını görünüşten değil erdemli ruhtan alan ve ruh bilgisine dayanan bir sanat anlayışının Platon felsefesinde bulunduğu tespit edilmiştir. Erdem eğitimi ise öğretmenin erdemli ruhunun, erdeme doğal bir yatkınlığı bulunan öğrencinin duyumsal güzelliğe duyduğu arzuyla müzik çalışmaları ortamında bir araya gelmesiyle sağlanır ve bu ruhsal sentez yoluyla öğrenim topluluğu dengeli ve ölçülü kılınır. Topluluk ruhunun uyumundan doğan duyumsal güzellik öğeleri ise öğrenciyi erdemin güzel görünüşlerine aşık edip, onun doğru sanıdan ayrılmasını önler. Bu aynı zamanda onun cesaret erdeminin önemli bir gereğini yerine getirmesine sebep olur.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to unsettle, at least to some degree, the conviction that music, poetry and fine arts in general do not have a salient status in Platonic philosophy. To this end, the conception of musical education that we find in the Republic, in which there is a harsh criticism of poetry, is examined. First a picture of the education environment that harbors virtue is offered through a comparative review of dramatic and figurative examples from the dialogues that are involved with the themes of love and beauty such as the Symposium and Lysis in addition to the Republic. Then follows an articulation of Plato's imitation theory of fine arts together with its aesthetical, ethical and political outlooks. However in result of a scrutinization of the musical analysis that is expounded in Republic III, it is maintained that his understanding of fine arts is not limited with the notion of imitation and a conception of a type of fine arts, which stems from the virtuous soul rather than the appearances and which is based upon a knowledge of the soul, is detected in Platonic philosophy. The education of virtue is achieved by the blending of the teacher's virtuous soul with the sensual desires of the student whose soul is by nature capable of virtue, in the context of musical practice and through this synthesis of soul there emerges a balance and moderation in the pedagogical community. The elements of sensual beauty that arises from the communal harmony and that represent virtue in a beautiful way entices the student into virtue and thus precludes him to divert from true opinion. This means that a major requisite of the virtue of courage is attained.